ČNB stojí stále více úsilí ubránit kurz koruny (EUR/CZK)

ČNB stojí stále více úsilí ubránit kurz koruny (EUR/CZK)

Dobrá data z českého průmyslu za listopad v pátek patrně dále přitlačila na pilu a korunové forwardy (6M, 12M) se posunuly hlouběji pod hranici EUR/CZK 27,0. Tomu podle našich odhadů odpovídá i intervenční aktivita ČNB, která v úvodu nového roku opět zesílila. Celkově lepší nálada směrem k lokálním měnám však panovala i ve zbytku regionu a tendence mírně sílit měly i forint a zlotý. Nadcházející týden bude v regionu zajímavý. Postará se o to především zveřejnění údaje o české inflaci za prosinec, která by se podle našich odhadů měla dostat do blízkosti inflačního cíle ČNB. A to je faktor, který by tlak na posilování koruny rozhodně neměl oslabit. Kromě toho zasedá i polská centrální banka (út-st). Poslední vývoj v Polsku byl nicméně, co se týče makročísel, pozitivní, což by mělo pomoci umlčet holubičí hlasy ve Výboru pro měnovou politiku.

Prosincová inflace pravděpodobně kvůli vyšším cenám pohonných hmot a potravin vyskočí meziročně do těsné blízkosti cíle ČNB – na 1,9 % (úrovně, kde se naposledy pohybovala před čtyřmi lety). A současně tak výrazně překoná poslední prognózu ČNB, která počítala s návratem inflace k cíli až v polovině roku 2017. Není tedy divu, že se trhy začínají bát o něco dřívějšího opuštění intervenčního režimu. Zvlášť když i od našich hlavních obchodních partnerů z eurozóny chodí v zásadě povzbudivá čísla. My nadále počítáme s ukončením intervencí ve třetím kvartále tohoto roku. Ve světle silnější inflace a dobrých zpráv z trhu práce ale nelze vyloučit ani dřívější exit – v druhém kvartále. Ukončení intervencí před vypršením tvrdého závazku ČNB (tj. již v prvním kvartále) nevěříme. Trhy se začínají na blížící se konec intervencí také připravovat.

V prvním týdnu nového roku se ČNB pravděpodobně s obranou intervenční hranice pěkně “zapotila”. Podle masivních přírůstků nové likvidity v českém finančním systému se dá usuzovat, že jen během prvního týdne na trhu skoupila přes tři miliardy euro. To může odrážet jak rostoucí apetit zahraničních hráčů po koruně, tak i vyšší chuť domácích hráčů po kurzovém zajištění. V důsledku masivních intervencí na trhu se opět výrazněji posunuly do záporu forwardové body a koruna forwardově slušně posílila. Čísla v tomto týdnu by měla stávající náladu na trzích jenom podpořit.

Zdroj: ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!