ČNB ukončila kurzový závazek, co bude dál s korunou?

ČNB ukončila kurzový závazek, co bude dál s korunou?

Kurzový závazek ČNB dnes skončil. Trhy tento krok již nějakou dobu očekávaly a reakce je tak zatím poměrně umírněná. S koncem závazku vyvstává několik důležitých otázek. Jak moc je ČNB ochotna nechat korunu posilovat případně oslabovat, pokud bude mít výraznější tendenci posilovat či oslabovat. Další otázkou je, kdy chce ČNB začít normalizovat sazby. Podle nás nyní centrální banka vstupuje do vyčkávacího módu a se zvyšováním sazeb bude čekat. Inflační tlaky v ekonomice totiž podle nás ustoupí a meziroční cenový růst bude zvolňovat.   

Kurzový závazek je po téměř třech a půl letech minulostí. Bankovní rada dnes rozhodla o jeho konci. Guvernér Rusnok na tiskové konferenci prohlásil, že tento krok bankovní rada učinila po „posouzení dostupných ekonomických dat a prognostických scénářů“. Bankovní rada věří, že již došlo „k naplnění podmínek pro udržitelné plnění inflačního cíle do budoucna“. S tímto hodnocením souhlasíme, a proto nám ukončení kurzového závazku dnes přišlo jako přirozené.

ČNB i nadále uvádí, že „je v případě potřeby připravena možné nadměrné kurzové výkyvy svými nástroji zmírňovat“, nicméně konkrétní úrovně, na kterých by se mohla na trhu objevit, neuvedla. ČNB pravděpodobně nechce stanovovat nové úrovně kurzu, které by trhy mohly vnímat jako novou hladinu kurzového závazku. Předchozí vyjádření členů bankovní rady napovídají tomu, že ČNB hodlá koruně poskytnout více volnosti, než jsme dříve předpokládali. My se domníváme, že posílení na úroveň 25 CZK/EUR by ČNB pravděpodobně ponechala bez reakce. Na druhé straně by národní banka pravděpodobně reagovala až na 28 CZK/EUR, protože oslabování by výrazně ohrozilo plnění inflačního cíle centrální banky. My předpokládáme, že kurz koruny se k těmto hodnotám v prvních měsících nepřiblíží a ČNB tak bude moci zůstat v klidu.

Prognóza ČNB počítá s výrazným zvyšováním sazeb hned ve třetím čtvrtletí. My se domníváme, že ČNB letos sazby zvyšovat ještě nebude. ČNB potvrdila, že nyní zvolí vyčkávací taktiku a očekáváme tedy, že počká, kde se ustálí kurz koruny a jaké budou efekty odstranění kurzového závazku. Posléze se bankovní rada bude radit o tom, jestli je třeba ještě utahovat měnovou politiku, což by dnes již znamenalo zvyšovat sazby. My se domníváme, že ČNB tento krok letos neprovede, přestože její prognóza na to ukazuje. V létě se podle nás ukáže, že domácí poptávkové tlaky jsou slabší, než předpokládala prognóza centrální banky. Platy rostou pomaleji a jejich zvyšování by ještě mohlo zbrzdit výraznější posílení koruny, které by ukrojilo ze zisků exportérů, a hlavně zhoršení očekávání ohledně příjmů. I guvernér Rusnok na dnešní tiskové konference naznačil, že centrální banka očekává mírné zvolnění cenového růstu z únorových 2,5 %. To je v souladu s naší současnou prognózou. ČNB tak letos ještě bude opatrná, než si všichni na volatilní korunu zvyknou.

Koruna je ode dneška volná a může začít směle posilovat. V tom ji podporuje dobrý výkon ekonomiky, jejíž vnější rovnováhy vykazují přebytky. Zahraniční obchod dosahuje velmi slušných přebytků a dokonce i běžný účet platební bilance dosáhnul v posledních třech letech slušného přebytku. I v průběhu kurzového závazku Česko zaznamenávalo vyšší nárůst produktivity než země platící eurem, to by se nyní stejně jako přebytek bilance běžného účtu mělo projevit na posilování domácí měny.

Nicméně minimálně v prvních týdnech a měsících reálná ekonomika nebude mít hlavní roli na utváření kurzu. Jedním z důvodů je, že mnozí exportéři si na finančním trhu zajistili kurz, za který budou prodávat eura, která v budoucnosti získají. Tím hlavním důvodem je velká spekulativní pozice, která na posílení kurzu sází.

Zejména v průběhu posledního roku investoři začali sázet na konec kurzového závazku a následného posilování koruny proti euru. Spekulanti přibývali i v posledních dnech, kdy byla tato spekulace velmi drahá. Podle našeho odhadu investoři investovali do této spekulace až 30 miliard eur. To je na českou ekonomiku obrovská částka, nicméně to není velká částka pro londýnské investory. Scénářů pro to, jak se bude vyvíjet tato spekulativní pozice, je více.

  1. Koruna posílí a nerovnováhy na finančním trhu, které zdražovaly sázky na posilování koruny, se narovnají. To přiláká nové spekulanty, kteří vidí dlouhodobý rovnovážný kurz koruny proti euru kolem 25 CZK/EUR. To bude korunu rychle hnát k silnějším hodnotám a v tomto scénáři by se její kurz mohl lehko dostat pod 26 korun za euro.
  2. Koruna sice posílí, ale investoři začnou vybírat své zisky, což bude její pohyb směrem k silnějším hodnotám brzdit. Vzhledem k rozsahu spekulativní pozice budou noví investoři opatrní a nové spekulace na posílení koruny budou přibývat pouze pomalu. Tento scénář by odpovídal kurzu koruny kolem 26,50-26,70 CZK/EUR, což je hladina, na které již většina spekulantů realizuje alespoň malý zisk.
  3. Koruna v první fázi neposílí a někteří netrpěliví investoři začnou zavírat své pozice. Odliv kapitálu bude tlačit na oslabování koruny a někteří spekulanti budou realizovat stop-loss příkazy, které budou tlačit korunu k ještě slabším hodnotám. Oslabování koruny budou brzdit noví spekulanti, kteří čekají na slabší kurz koruny, aby mohli zahájit svou spekulaci.

Největší pravděpodobnost vidíme v realizaci prvního scénáře, když předpokládáme, že se koruna v prvních dnech bude pohybovat kolem hladiny 26 korun za euro. V zásadě všechny scénáře počítají s výrazným zvýšením volatility, přičemž ve třetím scénáři by volatilita byla pravděpodobně největší.

ČNB zaujme vyčkávací taktiku

Vzhledem k nejistotě ohledně dalšího vývoje na devizovém trhu ČNB zaujme vyčkávací taktiku. Počká si, kde se kurz ustálí a podle toho bude dále upravovat měnovou politiku. Mezitím předpokládáme, že ekonomická data centrální banku zklamou. Inflace v létě nebude tak vysoká, jak dosud předpokládala, mzdový růst bude i nadále zaostávat za její prognózou. Celkově by tedy ČNB podle našeho odhadu měla pozorovat nižší inflační tlaky, než předpokládá její poslední prognóza. I z těchto důvodů ČNB nebude pospíchat s dalším zvyšováním sazeb. Podle nás první zvýšení sazeb přijde až v příštím roce. V případě realizace třetího scénáře vidíme možnost, že se ČNB pokusí stimulovat posilování koruny dřívějším zvyšováním sazeb.

Zdroj: Komerční banka

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!