ČNB: výměna guvernérů, měnová politika zůstává

ČNB: výměna guvernérů, měnová politika zůstává

I na svém posledním zasedání bankovní rada ČNB ponechala svoji měnovou politiku beze změny. Úrokové sazby tedy zůstávají tam, kde byly, a kurzový režim se nemění. A nemění se ani načasování pravděpodobného ukončení intervenčního režimu a rada ČNB tak i nadále předpokládá (jako nejpravděpodobnější termín) uvolnění koruny v polovině příštího roku.

Prognóza hovoří obecně o roku 2017. Prognóza spíše předpokládá, že se podaří udržitelně plnit inflační cíl až ve druhé polovině roku 2017. Navíc, rizika prognózy zůstávají i nadále protiinflační. Znamená to tedy, že riziko prodloužení intervenčního režimu za polovinu příštího roku rozhodně není nulové. Naproti tomu scénář další „devalvace“ vysokou pravděpodobnost rozhodně nemá, zvlášť když zrychluje růst mezd v podnikatelském sektoru, které ČNB považuje za významný faktor inflačních očekávání. Nakonec i vývoj ekonomiky je prozatím lepší, než centrální banka očekávala, růst mezd vyšší a inflace na úrovni prognózy.

Za nejistotu prognózy ČNB považuje Brexit, avšak tento mezník guvernér nechtěl na tiskovce příliš rozebírat. K tomu snad můžeme dodat, že Brexit zvyšuje riziko prodloužení politiky kvantitativního uvolňování v eurozóně a tedy i kurzového režimu v ČR. Pro úplnost lze jen dodat, že scénář záporných úrokových sazeb zůstává u ledu a ČNB k němu možná sáhne podle našeho názoru pouze v případě dlouhodobých útoků na intervenční hranici. Jinak se o nich tentokrát nejspíše vůbec ani nehovořilo. Příští zasedání kdy bude bankovní rada řešit novou prognózu, se odehraje v obměněném složení. Zásadní změnu však od nového složení rady neočekáváme.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!