Co čekají čeští ekonomové od britské, evropské a americké centrální banky v druhé polovině roku?

Co čekají čeští ekonomové od britské, evropské a americké centrální banky v druhé polovině roku?

Tento týden zasedá britská centrální banka (BoE), která podle všeho představí nová opatření na podporu ekonomického růsti ohroženého brexitem. První pobrexitové ukazatele podnikatelské nálady odhalily strmý propad optimismu ve všech odvětvích. Pokles indexu nákupních manažerů (PMI) ze sektoru služeb, který se podílí na HDP 80 procenty na nejnižší úrovně od finanční krize, vystrašil i samotné členy bankovní rady, kteří se nechali předchozí týden slyšet, že banka musí ihned konat.

Britská centrální banka představí na svém zasedání ve čtvrtek 4.8.2016 novou ekonomickou prognózu a podle všeho i měnová opatření jako snížení úrokových sazeb nebo navýšení objemu programu kvantitativního uvolňování (QE). Bude nucena kvůli brexitu, slabosti italských bank, italskému referendu nebo sílícím tlakům euroskeptiků opět povolit měnové kohoutky ECB? Najde Fed před prezidentskými volbami odvahu zvýšit sazby?

Co čekají vybraní čeští ekonomové?

  • 1, Jaká opatření podle vás přijme na srpnovém zasedání (4.8.2016) britská centrální banka s cílem podpořit ekonomický růst? Myslíte si, že na základě těchto kroků může klesnout GBP/USD pod letošní minima 1,2800? Případně, jaký očekáváte další vývoj britské libry?

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T BANKA, a.s.

Trh, alespoň podle průběžných dat Bloombergu očekává, že Bank of England sníží úrokové sazby o 25bps na 0,25%. Takové snížení sazeb v globálním prostředí superlevných peněz má přímý dopad na úrovni nuly. Nepřímý a silnější efekt může být přes britskou libru, aby zůstala na slabších úrovních, což určitě pomůže britským exportérům.

Oslabení libry po výsledku referenda, byl asi největší impulz, který britská ekonomika dostala. K dolaru libra je slabší téměř o 13% a k euru o necelých 10% vůči úrovním před referendem. Oslabení měny dělá část práce místo Bank of England a to také vysvětluje dosavadní konzervativní přístup centrální banky, která naznačila, že je připravena ekonomiku podporovat, ale zatím se zdržela výraznějších kroků. Z tohoto hlediska snižování sazeb v srpnu nemusí být 100% jistý krok.

Jaroslav Brychta, Head of Research X-Trade Brokers

Zatím to vypadá pouze na snížení úrokových sazeb o 25b. S tím, že se libra pouze na základě tohoto rozhodnutí dostane pod 1,28 GBPUSD ale nepočítám. Snížení sazeb je téměř kompletně započteno v ceně a Bank of England by k němu musela přidat i další agresivní kroky, na které to ale v tuto chvíli nevypadá. Rozhodně ne kvůli brexitu, jehož dopad na Británii je stále spíše jen psychologický.

JAN VEJMĚLEK, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Britští centrální bankéři připravují trh na to, že na svém srpnovém zasedání uvolní měnovou politiku. Britská ekonomika již delší dobu ztrácí na své dynamice a výsledek referenda jenom zvýšil nejistotu, ve které si firmy rozmýšlejí své investice a domácnosti jsou ve svých spotřebitelských výdajích opatrnější.

Prostor pro uvolnění měnové politiky prostřednictvím úrokových sazeb je velmi omezený. Očekáváme snížení základní úrokové sazby o 25bb na 0,25 %. Níže podle nás centrální banka s ohledem na stabilitu bankovního a finančního sektoru nepůjde. Nutností tedy bude znovunastartování programu kvantitativního uvolňování. Kroky centrální banky by se měly projevit i prostřednictvím kurzového kanálu, kde očekáváme oslabení britské měny a atakování letošních minim rozhodně nelze vyloučit.

Vladimír Dubový, analytik Admiral Markets UK Ltd. 

Dle mého názoru, nemá libra důvody k oslabování. Anglická ekonomika je zdravá a silná oproti EU a USA. Současný stav kursu GBP/USD kolem 1,300 je pro export Velké

Británi více než příjemný a plánované snížení daní, pokud se uskuteční, přiláká další investory.

  • 2, Domníváte se, že ECB letos přistoupí k dalším krokům a ještě více uvolní měnovou politiku? V případě, že ano, jaké kroky by podle vás nejpravděpodobněji mohla v tomto směru učinit? (další snížení úrokových sazeb, zvýšení objemu QE, prodloužení programu QE)

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T BANKA, a.s.

Prezident ECB Mario Draghi naznačil, že bude v první fázi spíše vyčkávat a reagovat až na konkrétnější rizika. Prvním krokem reakce bude spíše prodloužení QE za dosavadní termín (březen 2017). Podobným krokem může být mírná úprava parametrů programu, ale výraznější změny  – zvýšení tempa nákupů, snižování úrokových sazeb apod. – bych zatím nečekal.

Jaroslav Brychta, Head of Research X-Trade Brokers

Během tohoto roku již žádné další uvolnění měnové politiky v eurozóně neočekávám. Je ale možné, že se dočkáme nějakých parametrických změn v oblasti pravidel, které ECB uplatňuje pro nákup jednotlivých dluhopisů, jako je například pravidlo, podle které banka nesmí nakupovat dluhopisy s nižším výnosem než je depozitní sazba. Na celkovou kvantitu nákupů a dobu jejich trvání by to ale žádný vliv mít nemělo. Do příštího roku však další navyšování QE nebo snížení úrokových sazeb podle mého názoru vyloučit nelze a moc by mě to nepřekvapilo.

JAN VEJMĚLEK, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Další snížení úrokových sazeb je velmi nepravděpodobné. Samotný prezident ECB M. Draghi uvedl, že v případě potřeby dalšího uvolnění měnových podmínek preferuje neúrokové nástroje. To znamená posílení programu kvantitativního uvolňování. Očekáváme, že bude oficiálně prodloužena doba, do kdy hodlá ECB tento program provádět (aktuálně platí březen 2017), a to o půl roku. Dále budou zřejmě omezeny limity na nákup dluhopisů od jednoho emitenta.

Vladimír Dubový, analytik Admiral Markets UK Ltd. 

ECB bude v jestřábí politice určitě pokračovat především díky migrační krizi, která ji působí velké problémy v jednotě členských států EU. To ovšem neznamená, že kurs

EUR/USD by mělnějak výrazně klesat. Očekávám spíše mírný růst a přiblížení se ke kursu 1,2. Snižovat úrokové sazby již není kam, záporné sazbyse již začínají promítat v komerčních bankách a lidem začíná být jasné, že je lepší držet hotovost, než ji mít uloženou v bankách, což může způsobit problém nedostatečné likvidity. QE může a nejspíš bude  prodlouženo a stejně tak i jeho objem se nejspíše zvýší.

  • 3, Jaký je váš názor na měnovou politiku americké centrální banky? Můžeme letos skutečně čekat zvýšení úrokových sazeb? Když ano, půjde podle vás o 1 nebo více zvýšení? Kdy je podle vás tento krok ze strany Fedu pravděpodobný/co musí splnit americká ekonomika, aby Fed zvýšil sazby? 

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T BANKA, a.s.

V první řadě bych uvedl, že Fed v posledních době ztratil část své kredibility a jeho politika, či další její směřování, se stalo nečitelné. Fed opakovaně produkuje nové seznamy faktorů, proč nezvýšit úrokové sazby, když se podařilo splnit předchozí podmínky.  V minulosti Fed/Bernanke opakoval, že když nezaměstnanost klesne pod 6,5%, bude to signál začít zvyšovat sazby.  To se stalo před 2 roky, letos nezaměstnanost dokonce klesla i pod 5% a sazby dál zůstávají beze změny vedle jednoho zvýšení sazeb vloni v prosinci.

Podle mého názoru, Fed opět promeškal příležitost zvednout sazby a normalizovat měnovou politiku a letos to už asi neudělá. Jedním z argumentů je i rozjezd předvolební kampaně v USA a Fed se preventivně může snažit vyhnout tomu, aby byl obviněn z toho, že svými kroky ovlivňuje předvolební boj (=podporuje jednoho kandidáta).

Trh čeká, že zvýšení sazeb tak v polovině příštího roku a stále šance jsou 50:50. Šance na zvýšení sazeb na bližších zasedání jsou nižší, tj. pod 50% a je to nejistý krok.

Jaroslav Brychta, Head of Research X-Trade Brokers

Stále platí, že pokud americké sazby porostou, bude to velmi zdlouhavý a opatrný proces. Dvojité zvýšení sazeb ještě během tohoto roku již myslím můžeme s vysokou mírou pravděpodobnosti vyloučit. Jedno zvýšení sazeb o 25bp. je stále ve hře a pokud budou trhy i nadále v takovém klidu jako dnes, klidně bychom se jej koncem tohoto roku mohli dočkat.

JAN VEJMĚLEK, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Zvýšení nejistot ve vnějším prostředí v souvislosti s exitem bude podle našeho názoru znamenat, že se letos nakonec zvýšení dolarových úrokových sazeb nedočkáme. Pro rok 2017 předpokládáme dvojí zvýšení sazeb o 25bb. Klíčové je udržení růstové dynamiky americké ekonomiky projevující se v tvorbě pracovních míst a zvyšování inflačních tlaků. Ve vnějším prostředí budou američtí centrální bankéři sledovat, zda dochází ke snižování aktuálních rizik. Svou váhu bude mít i kurz dolaru. Dramatickému zhodnocení své měny totiž nebudou američtí centrální bankéři nakloněni.

Vladimír Dubový, analytik Admiral Markets UK Ltd. 

V USA spíše než zvýšení úrokových sazeb dojde k prasknutí bubliny na akciovém trhu, kdy jsou akcie velmi přehřáté a jsou zralé na výraznější korekci. Zatím Fed je a bude jestřábí a nepředpokládám, že do zvolení nového presidenta USA, které proběhne 8.11.2016, dojde k nějaké výraznější změně v postoji a komentářích Fedu.

 

Pokud se vám článek líbil, dejte nám LIKE na Facebooku

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!