Co čekat od dnešního zasedání BoE? Napoví 3 grafy?

Co čekat od dnešního zasedání BoE? Napoví 3 grafy?

50 z 52 oslovených analytiků agenturou Bloomberg očekává, že britská centrální banka BoE dnes na svém zasedání v 13:00 sníží základní úrokovou sazbu z 0,5 na 0,25 procenta. Tento krok je již 100 procentně započten v ceně swapu, který používají finanční subjekty, aby si vyměnily noční úrokovou tržní (plovoucí) sazbu za fixní (OIS swap).  Z tohoto nastavení trhu jasně plyne, že trh počítá s tím, že banka dnes sníží sazby a lze proto očekávat, že tento krok, je již započten v aktuální ceně sterlingu.

Graf: Průzkum Bloomberg: Většina z dotázaných ekonomů čeká snížení úrokové sazby z 0,5 na 0,25%.

co_cekaji_ekonomove_od_boe_

Zdroj: Bloomebrg

Otázkou je, zda banka přistoupí k dalším krokům. To bude podle všeho záviset od ekonomické prognózy růstu HDP a inflace pro nejbližší dva roky v novém prostředí brexitu. Pokud banka jenom sníží úrokovou sazbu o 0,25 procenta, s čímž se počítá, lze očekávat posílení libry stejně jako v případě, když banka neudělá vůbec nic. Graf níže ukazuje, že spekulativní pozice na prodej libry jsou na maximech, a proto je „shortsquezee“ (uzavíraní krátkých pozic, a tedy nakupování a posílení GBP) v tomto scénáři pravděpodobný.

sterling

Zdroj: Bloomebrg

Dnešní zasedání britské centrální banky je pro trhy velkou událostí a čekají velké věci, což reflektuje i index implikované volatility GBP/USD. Index měří očekávanou volatilitu (cenové pohyby/swingové pohyby) odvozenou z opčního trhu. Index dosáhl v noci hodnoty 31 procent, což je nejvyšší hodnota od referenda o brexitu a úroveň předchozího červencového zasedání BoE.

graf_volatilita

Zdroj: Bloomebrg

Pokud by BoE navýšila objem programu kvantitativního uvolňování (QE) alespoň o 100 miliard liber, pak by mohl sterling oslabit. Nicméně tento krok není vyloučen vzhledem k propadu indexu PMI ze sektoru služeb na hodnotu z období finanční krize a výrokům jednotlivých členů bankovní rady z předchozího týdne.

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!