Co čekat od dnešního zasedání ECB?

Co čekat od dnešního zasedání ECB?

Dnešní zasedání ECB pravděpodobně nepřinese tolik očekávaný obrat v holubičím nastavení centrálních bankéřů. Euro tak pravděpodobně načas ztratí chuť na další rozšiřování zisků, které nastartoval “pozitivní” výsledek prvního kola francouzských prezidentských voleb.

Ze zápisu z posledního zasedání ECB vyplývá, že centrální banka je zatím spokojená jak s nastavením “tisku peněz” (programu QE), tak s holubičí komunikací, která připouští “dodatečné uvolnění” měnové politiky, pokud by bylo zapotřebí. Normalizace měnové politiky podle centrálních bankéřů bude na pořadu až ve chvíli, kdy uvidí silnější inflaci a pokračující dobrý růst. V tuto chvíli máme zdá se pouze jeden díl skládačky.

Tvrdá i měkká data ukazují, že ekonomika eurozóny vstupuje do roku 2017 opět velice slušným růstem (odhadujeme 0,5 % mezikvartálně / 1,7 % meziročně). Zklamáním pro ECB však musela být březnová inflační čísla. Celková inflace spadla překvapivě prudce k 1,5 %, ale především jádrová inflace nakonec nejenže nevzrostla, ale naopak sklouzla k 17letým minimům (0,7 %).

Z tohoto pohledu nemá ECB s otáčením kormidla kam spěchat a dnes pravděpodobně ponechá vše při starém. Pokud ale ekonomika eurozóny dál poroste tempem 1,7 % v celém roce 2017 a zaznamenáme další pokles nezaměstnanosti, měla by jádrová inflace začít postupně sílit. ECB přitom i v minulosti zvyšovala sazby ve chvíli, kdy jádrová inflace ještě zůstávala pod 1 % a “pouze” začala mířit vzhůru. I proto počítáme s tím, že by evropští centrální bankéři mohli v září znovu ubrat nohu z plynu a představit úspornější QE (40 miliard eur/měsíc) a jeho lehké natažení do roku 2018. Není vyloučené, že časem také vypadne z komunikace závazek neměnit sazby ještě dlouho po ukončení QE. Až k takovým krokům dojde, může se euro těšit na výraznější zisky. Dnes se ale pravděpodobně ještě nedočká.

EUR/USD: Eurodolar včera značně zmenšil své úterní zisky. Euro může nepříznivě reagovat na nižší německé výnosy a zároveň nárůst rizikových prémií u periferie. Naopak dolar se může těšit na Trumpovy plány. Britská libra včera odpoledne posilovala. Nejen eurodolar, ale vlastně všechny měny v Evropě by měly být ve střehu před dnešním zasedáním ECB. Od prezidenta banky Draghiho sice očekáváme neutrální výroky, které by neměly mít na forexové trhy fatální vliv, nicméně je třeba být při tiskové konferenci ve střehu. Jakákoliv zmínka o tom, že by se ECB mohla v červnu bavit o změně (dosud silně expanzivní) politiky, může přinést dočasně body euru.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!