Co čekat od dnešního zasedání RBNZ?

Co čekat od dnešního zasedání RBNZ?

NZD je od předchozího týdne pod prodejním tlakem poté, co tamní centrální banka RBNZ uvedla, že plánuje bojovat proti nemovitostní bublině jinými nástroji než růstem úrokových sazeb. Rostoucí ceny nemovitostí byly dosud faktorem, o který se finanční trhy opíraly, když kalkulovaly se zvyšování úrokových sazeb na Novém Zélandu. Avšak centrální banka svými výroky z předchozího týdne zmařila naděje na vyšší úrokové sazby na ostrově, protože bude přijímat specifická opatření zaměřená výhradně na trh bydlení. Pokud dnes banka představí bližší informace ohledně zamýšlených nástrojů na zkrocení cen nemovitostí, lze očekávat oslabení NZD. Nemluvně o naznačení snížení úrokové sazby. To by spustilo masivní výprodej, protože trhy dosud kalkulovaly s opačným směrem vývoje úrokových sazeb. Obrat v očekáváních trhu dokazuje i poslední průzkum společnosti Bloomberg, jenž ukázal, že 2 ze 16 dotázaných analytiků počítají s tím, že RBNZ dnes sníží úrokové sazby. Na jejich růst již nikdo nesází.

NZD dostal tento týden druhou ránu, když byla zveřejněna informace, že kojenecké produkty Fronterry, největšího producenta mléka, mohou být infikovány po použití pesticidů. Firma i policie tyto spekulace popřely.

Hlavními faktory, jež hrají proti NZD je silný USD a pokles cen komodit. Trhy mají rádi jakoukoliv záminku k prodeji NZD, protože to je jediná měna, která zůstává vůči USD stále na vysokých hodnotách.

Nicméně ve srovnání s Austrálií je Nový Zéland na tom ekonomikcy mnohem lépe, což se bude pravděpodobně i nadále odrážet v odlišném vývoji těchto měn. Austrálie těží průmyslové komodity jako železnou rudu a uhlí, po nichž poptávka ze strany Číny, největšího dosavadního odběratele, klesá. Na druhé straně čínská poptávka po novozélandském mléku je méně závislá na ekonomickém cyklu země, protože děti pijí mléko jak v recesi, tak v expanzi. Úrokový diferenciál je 1,25 procenta ve prospěch NZD, přičemž u Austrálie trh kalkuluje se snížením úrokové sazby o 0,25 procenta nejpozději v červnu. Riziko poklesu AUD/NZD stále existuje. 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!