Co čekat od květnového zasedání OPEC?

Co čekat od květnového zasedání OPEC?

Vypadá to, jako bychom se tak trochu vrátili zpět v čase. Podobně jako vloni na podzim se totiž blíží zasedání OPECu (25.5.) a před ním, již asi od poloviny dubna, znovu narůstají i tlaky na pokles cen ropy. Kromě klesajících (spotových) cen se znovu prohlubuje pozitivní sklon krátkého konce forwardové křivky, který je patrný na kontraktech na ropu Brent obchodovaných na burze ICE. Při zpětném pohledu na první kvartál letošního roku můžeme říci, že tržní očekávání ohledně možností OPECu a ostatních producentů stabilizovat trh byla až příliš optimistická.

Pravda, zdá se, že OPEC a spol. své dohody plní nad (historickou zkušeností podepřená) očekávání. Nicméně ani fundamentální odhady, ani tržní indikátory, mezi které patří právě i sklony křivek, určitě nenaznačují, že by snad již nyní docházelo k nějakému rapidnějšímu odbourávání rekordně vysokých zásob ropy, jež byly nahromaděny v minulých přebytkových letech. Tak například rozpětí mezi cenami měsíčního a šestiměsíčního kontraktu na ropu Brent se znovu pohybuje na úrovních z ledna letošního roku (zhruba dvojnásobných oproti březnu). Samozřejmě i zde je na místě velká opatrnost, neboť trh s ropou je fragmentovaný a relativní pohyby cen ropy Brent (tzn. například cen jednotlivých kontraktů) mohou spíše než stav globálního trhu odrážet prostě jen místní fundamenty.

Jako připomínka může sloužit nedávný nečekaný výpadek produkce na jednom z klíčových severomořských ropných polích. Forwardová křivka je nicméně mechanismem, který umožňuje komoditám “cestovat v čase”. Ropa však s její pomocí může – na rozdíl od našich úvah – cestovat pouze jedním směrem. A to ze současnosti do budoucnosti. A právě současný tvar křivky nám naznačuje, že se o to ropa Brent “snaží”. Jinak řečeno, trh zůstává optimistický v tom, že k významnému odbourání zásob ve druhé polovině roku přece jen bude docházet. A je pravda, že bilance se z hlediska producentů dle dostupných dat vyvíjí žádoucím směrem. Zdá se jen, že se musí obrnit větší trpělivostí, protože všechno bude asi trvat déle, než se původně zdálo.

EUR/USD: Euro se po nečekaně slabších datech o americké spotřebitelské důvěře vyhouplo vůči dolaru do blízkosti pondělního téměř šestiměsíčního maxima 1,0935. Až do čtvrtečního zasedání ECB zůstane eurodolar ve střehu, neboť signál o změně měnové politiky v EMU muže být zásadním obratem v trendu (resp. byl by dlouhodobý býčí signál pro euro). Dnešní představení Trumpova plánu na redukci korporátní daně tak nemusí být pro trh tím hlavním impulzem k obchodování. Jinak z ostatních měn stojí za zmínku forint, který příliš nereagoval na holubičí vyznění včerejšího zasedání MNB. Banka se zřejmě chystá dále uvolnit politiku na své červnovém zasedání.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!