Co čekat od libry v nadcházejícím roce?

Co čekat od libry v nadcházejícím roce?

Rok 2014 znamenal pro Velkou Británii uklidnění a výrazné zlepšení situace na trhu práce. I přes to však jeden z hlavních měnových párů GBP/USD zažil od poloviny roku silný medvědí trend. Co ovlivní královskou měnu v roce 2015?

Zvýšení sazeb?

To je zatím oficiálně odsouváno a odsouváno. Momentálně se hovoří až o posledním kvartále 2015. Britská centrální banka (BoE) se obává nízké inflace v zemi, pomalého růstu mezd a slabé eurozóny. Výraznější impuls, který by libra dostala z pohledu monetární politiky, tak můžeme očekávat až ke konci roku.

Produktivita Britů?

Poslední měření britské produktivity tamním statistickým úřadem ukázalo, že hodinová pracovní produktivita se mezikvartálně nijak nezvýšila, přičemž v meziročním srovnání zůstala v dlouhodobém negativním trendu, když klesla o 0,3 procenta. Lépe si nevedla ani hodinová výroba ve službách, jež oslabila o 0,1 procenta. Pozitivně dopadla jen průmyslová výroba, kde bylo naměřeno posílení o 0,7 procenta.                                                 Obecný pokles produktivity se může stát významným problémem v příštím roce. Země sice směřuje k „plné zaměstnanosti“ kolem 5,00 %, avšak k výraznější expanzi HDP bude potřeba nakopnout právě produktivitu. Jak, ale povzbudit tamní občany k práci zůstává otazníkem, zvláště v době, kdy se již velmi dlouho nedaří propojit hospodářský růst s růstem odměn.

Schodek běžného účtu?

Není tajemstvím, že Britové hospodaří „moderně“ a i jejich účet se nachází v červených číslech. Při posledním měření velmi zpozorněl i ministr financí Osborne, když se dozvěděl, že propast od nuly již dosáhla 27 miliard liber. Pro představu to znamená nový rekord v podobě 6% HDP.

Volby?

Británii čekají 7.května volby. Všechna místa ve sněmovně budou dána všanc. Největší dopad na trhy by nastal v případě, kdy volby dominantně vyhrají konzervativci. Strana Davida Camerona slíbila spoluobčanům referendum o členství v EU. Je potřeba dodat, že doposavad vítězí v průzkumech labouristé.

Technika?

Z technického pohledu byl současný rok velmi zajímavý. Do roku 2014 vstupoval sterling na hraně silné rezistence (fibo 38,2) a čekalo se, zda zde libra najde svůj vrchol. První polovinu roku ovšem ovládli býci a podařilo se jim posunout cenu do blízkosti další silné hladiny v podobě Fibo 50 (říjen 2007 – únor 2009). Zde již přebral iniciativu dolar, který začal posilovat víceméně proti všem měnám.  Momentálně je tedy trh uvnitř dlouhodobého pásma, kde se běžně obchoduje již téměř 5 let. I v novém roce se vyplatí sledovat osvědčené hladiny. O pohybu v prvním čtvrtletí by měla rozhodnout reakce na úroveň Fibo 23,6, až do dosažení této hladiny lze konstatovat, že medvědí pohyb by měl pokračovat bez obav.

 

GU

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!