Co čekat od libry v nadcházejícím roce?

Co čekat od libry v nadcházejícím roce?

Rok 2014 znamenal pro Velkou Británii uklidnění a výrazné zlepšení situace na trhu práce. I přes to však jeden z hlavních měnových párů GBP/USD zažil od poloviny roku silný medvědí trend. Co ovlivní královskou měnu v roce 2015?

Zvýšení sazeb?

To je zatím oficiálně odsouváno a odsouváno. Momentálně se hovoří až o posledním kvartále 2015. Britská centrální banka (BoE) se obává nízké inflace v zemi, pomalého růstu mezd a slabé eurozóny. Výraznější impuls, který by libra dostala z pohledu monetární politiky, tak můžeme očekávat až ke konci roku.

Produktivita Britů?

Poslední měření britské produktivity tamním statistickým úřadem ukázalo, že hodinová pracovní produktivita se mezikvartálně nijak nezvýšila, přičemž v meziročním srovnání zůstala v dlouhodobém negativním trendu, když klesla o 0,3 procenta. Lépe si nevedla ani hodinová výroba ve službách, jež oslabila o 0,1 procenta. Pozitivně dopadla jen průmyslová výroba, kde bylo naměřeno posílení o 0,7 procenta.                                                 Obecný pokles produktivity se může stát významným problémem v příštím roce. Země sice směřuje k „plné zaměstnanosti“ kolem 5,00 %, avšak k výraznější expanzi HDP bude potřeba nakopnout právě produktivitu. Jak, ale povzbudit tamní občany k práci zůstává otazníkem, zvláště v době, kdy se již velmi dlouho nedaří propojit hospodářský růst s růstem odměn.

Schodek běžného účtu?

Není tajemstvím, že Britové hospodaří „moderně“ a i jejich účet se nachází v červených číslech. Při posledním měření velmi zpozorněl i ministr financí Osborne, když se dozvěděl, že propast od nuly již dosáhla 27 miliard liber. Pro představu to znamená nový rekord v podobě 6% HDP.

Volby?

Británii čekají 7.května volby. Všechna místa ve sněmovně budou dána všanc. Největší dopad na trhy by nastal v případě, kdy volby dominantně vyhrají konzervativci. Strana Davida Camerona slíbila spoluobčanům referendum o členství v EU. Je potřeba dodat, že doposavad vítězí v průzkumech labouristé.

Technika?

Z technického pohledu byl současný rok velmi zajímavý. Do roku 2014 vstupoval sterling na hraně silné rezistence (fibo 38,2) a čekalo se, zda zde libra najde svůj vrchol. První polovinu roku ovšem ovládli býci a podařilo se jim posunout cenu do blízkosti další silné hladiny v podobě Fibo 50 (říjen 2007 – únor 2009). Zde již přebral iniciativu dolar, který začal posilovat víceméně proti všem měnám.  Momentálně je tedy trh uvnitř dlouhodobého pásma, kde se běžně obchoduje již téměř 5 let. I v novém roce se vyplatí sledovat osvědčené hladiny. O pohybu v prvním čtvrtletí by měla rozhodnout reakce na úroveň Fibo 23,6, až do dosažení této hladiny lze konstatovat, že medvědí pohyb by měl pokračovat bez obav.

 

GU

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!