Co čekat tento týden od zasedání ECB?

Co čekat tento týden od zasedání ECB?

Zasedání ECB měnovou politiku nezmění

Pozornost investorů se tento týden zaměří především na zasedání ECB. Spolu s konsenzem trhu sice neočekáváme změnu měnové politiky, šéf centrální banky Mario Draghi ale může poodhalit strategii do budoucna. Americká data by měla potvrdit dobrou ekonomickou kondici a uvolnit ruce Fedu, aby v prosinci zvýšil sazby. V České republice se už dnes dočkáme zářijových výrobních cen, které výrazně zpomalí svůj pokles díky efektu nízkých cen ropy z loňska. Koruna by měla setrvat na hranici kurzového závazku.

Americká inflace v září zrychlila

Hlavní událostí týdne sice bude čtvrteční zasedání ECB, pozornost investorů se ale zaměří také na údaje ve Spojených státech. Především úterní spotřebitelská inflace bude důležitým vodítkem pro Fed a tržní očekávání ohledně možného růstu sazeb.

Na úvod týdne se v USA dočkáme zářijové statistiky o průmyslové výrobě. Produkce by měla podle odhadu trhu mírně meziměsíčně vzrůst po svém srpnovém propadu. Příznivé číslo, které by alespoň částečně vykompenzovalo srpnový pokles výroby, by mohlo dále prospět dolaru a zvýšit šance na prosincové zvýšení sazeb Fedu dle naší prognózy.

Hlavní událostí tohoto týdne ve Spojených státech však bude zveřejnění zářijové inflace. Spotřebitelské ceny podle našeho odhadu v minulém měsíci vzrostly o 0,4 % m/m především díky nárůstu cen pohonných hmot i zvýšení jádrové složky. Meziroční inflace by tak měla dosáhnout 1,5 %, tedy nejvyšší úrovně od října 2014. Americké centrální bance by tato čísla dále uvolnila ruce k prosincovému utažení měnové politiky.

V noci na středu se dočkáme prvního odhadu vývoje čínské ekonomiky v Q3 16. Očekáváme mírné zpomalení meziročního růstu na 6,6 %, což je ale stále solidní úroveň. Tamní ekonomiku podporuje měnověpolitický impuls i fiskální expanze. Zářijový průmysl by měl také vykázat dobrou kondici. V důsledku by data z Číny měla snížit obavy z tzv. tvrdého přistání.

Na hlavní událost tohoto týdne si počkáme do čtvrtka. Zasedání Evropské centrální banky sice podle nás prozatím nepřinese změnu měnové politiky, mělo by však naznačit další kroky centrálních bankéřů. Mario Draghi může na tiskové konferenci očekávat především otázky na možné omezování tempa odkupů aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování (QE). Naším hlavním scénářem je, že ECB na svém prosincovém zasedání sice prodlouží QE, ale už v březnu začne snižovat měsíční objem odkupů tak, aby QE ukončila na sklonku roku 2017.

Minulý týden byl pro dolar úspěšný

Dolar vůči euru během minulého týdne posílil o více než procento a půl. Kurz dnes dokonce otevírá pod úrovní 1,10 USD/EUR, tedy na nejsilnější hodně za poslední dva a půl měsíce. Americké měně se daří díky rostoucím šancím (podle tržních cen) na prosincové zvyšování sazeb Fedu. Příznivě dopadly i údaje z amerického maloobchodu. Tržby se po srpnovém poklesu vzchopily a připsaly si v září 0,6 % m/m.

Ceny průmyslových výrobců v Česku zpomalí svůj pokles

V regionu bude nadcházející týden z pohledu ekonomických dat klidnější.

ČSÚ už dnes ráno zveřejní další měsíční indikátor z české ekonomiky. Zářijové ceny průmyslových výrobců by měly podle našeho odhadu meziměsíčně stagnovat. Meziroční dynamiku ovlivní efekt nízké statistické základny cen ropy z loňského roku. Zpomalení meziročního propadu cen černého zlata by mělo stát i za mírnější deflací celkových výrobních cen. Právě ceny ropy, a v důsledku i pohonných hmot by měly působit i na zrychlování spotřebitelské inflace v dalších měsících. Kurzový závazek ČNB by tak měl zůstat pod tlakem.

Polská průmyslová produkce by měla v září vykompenzovat prázdninovou letargii, když očekáváme její růst o 11,8 % m/m. Měla by tak potvrdit pokračující dobrou konci polské ekonomiky.

Inflace v září zpomalila

Koruna minulý týden setrvala na hladině kurzového závazku, a to navzdory mírnému zklamání ze zářijové inflace. Ta zpomalila na meziročních 0,5 % ze srpnových 0,6 % y/y, když ceny meziměsíčně poklesly o 0,2 %. Už v dalších měsících se ale do hry více zapojí efekt nízké statistické základny z loňského roku, kdy výrazně propadly ceny pohonných hmot. Meziroční inflace by tak měla do konce roku zrychlit k 1,5 %. Údaje z trhu práce potvrdily jeho dobrou kondici. Míra nezaměstnanosti totiž opět klesla a počet volných pracovních míst vystoupal na osmileté maximum.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že podle jeho názoru už centrální banka nebude posouvat tzv. tvrdý závazek. Podle něho ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky před Q2 17. Podle našeho názoru ale bude kurzový závazek trvat déle, a to do Q4 17.

Zdroj: Komerční banka

 

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!