Co dnes čekat od zasedání Evropské centrální banky (ECB)?

Co dnes čekat od zasedání Evropské centrální banky (ECB)?

Dnešní den patří ECB. Značná část trhu počítá s tím, že centrální bankéři natáhnou politiku kvantitativního uvolňování (QE) za horizont března 2017. My jsme opatrnější a v hlavním scénáři (pravděpodobnost 60 %) předpokládáme, že ECB dnes trhy zklame a ponechá měnovou politiku bez výraznějších změn.

Za prvé proto, že situace v ekonomice eurozóny ani po Brexitu nevypadá nijak špatně. I proto asi nebude zapotřebí přepsat nijak dramaticky prognózu ECB na následujících 18 měsíců (my počítáme letos s růstem o 1,5 % a příští rok o 1,4 %). ECB navíc řadu svých nástrojů ještě pořádně nenechala účinkovat, protože nebyly zatím plně nasazeny (TLTRO). U některých z nich zase není jisté, zda nepřináší více škody než užitku (např. záporné sazby). I proto čím dál více slyšíme ze samotné ECB hlasy vyzývající v tuto chvíli k opatrnosti (Benoit Coeure v Jackson Hole). Pokud budeme mít pravdu a ECB dnes trhy zklame, měla by to být dobrá zpráva pro euro a špatná zpráva pro dluhopisy, a to především na delším konci křivky.

Nemůžeme ale vyloučit ani alternativní scénář, ve kterém se ECB dnes rozhodne preventivně jednat a politiku QE natáhne (o 6-9 měsíců). V tomto scénáři (pravděpodobnost 40 %) by euro naopak mohlo ztrácet a dluhopisy ze vzniklé situace profitovat. Hodně by přitom záleželo na tom, jak by ECB protažení QE chtěla provést. Na začátku roku 2017 jí totiž vyschne zásobárna dostupných aktiv, která může z trhu skupovat. Aby tedy mohla v politice QE pokračovat, musela by trochu uvolnit pravidla, která ji dnes omezují ve volném skupování dluhopisů z trhu. Pokud by se rozhodla, že zruší omezení nákupů podle kapitálového klíče, znamenalo by to v praxi, že může do budoucna kupovat více italských a méně německých dluhopisů – tj. přispělo by to k dalšímu utažení rozpětí mezi italskými a německými výnosy. Pokud by se naopak rozhodla zrušit výnosový limit pro nákupy dluhopisů, znamenalo by to, že může dál tlačit hlouběji do záporu německé výnosy.

Je také možné, že ECB naplní náš hlavní scénář a QE nenatáhne, nicméně se rozhodne již dnes rozvolnit pravidla pro skupování dluhopisů. Tak aby dala trhům signál, že je kdykoliv připravena QE flexibilně natáhnout. Ani my nečekáme, že v březnu 2017 skončí QE definitivně. Věříme ale, že ECB v prosinci oznámí postupné utlumování programu (snižování nákupů) od března 2017 do konce příštího roku.

Trh dluhopisů v eurozóně čeká na ECB

Německému bundu se před dnešním zasedáním ECB daří a ještě větší optimismus je vidět v jižních státech eurozóny. Pokud dnes ale ECB trhy zklame a nepředstaví natažení QE za horizont března 2017, může se nálada na trzích změnit. Hodně bude ale záležet i na tom, zda se ECB odhodlá uvolnit pravidla pro skupování dluhopisů.

Eurodolar na výroky z Fedu nereaguje

Kurz eurodolaru se pohnul nepatrně níže, americké měně pomohly jestřábí výroky centrálních bankéřů z Fedu. Naopak zveřejnění Béžové knihy Fedu nezanechalo na trhu stopy. Dnes bude pozornost upřena na ECB. Její nečinnost by eurodolaru mohla pomoci ke krátkodobým ziskům.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!