Co je Ethereum

Co je Ethereum

Popularita kryptoměn roste raketově každým dnem, asi byste museli žít na jiné planetě, abyste nikdy nezaslechli pojem bitcoin. Informace o něm se různí, někteří ho považují za „fake“, jiní za ideální investiční příležitost. Dejme, ale bitcoin stranou a podívejme se na Ethereum, které možná zbytečně uniká pozornosti investorů.

Ethereum, aneb blockchain pro všechny

Nelze začít jinak, než tvrzením, že Ethereum a bitcoin toho nemají zas tolik společného. Abychom mohli pochopit Ethereum je potřeba pochopit, alespoň trochu, jak funguje současný internet. Dnes jsou naše data, hesla nebo třeba informace o finančním stavu ukládána na cizích počítačích, v tzv. cloudech nebo chcete-li ve „skladech“. Tyto sklady vlastní třetí strany např. Amazon, Facebook či populární Google.

Tento princip ukládání dat má nesporné výhody, jako třeba zajištěný servis o data, jejich správu a zabezpečení. Amazon zaměstnává týmy specialistů, kteří opečovávají cizí data. Není to však jen o výhodách, je potřeba zmínit i nevýhody. Zásadní nevýhodou je například zranitelnost. Ano, zkušenější čtenář tuší, že přijdou na přetřes principy blockchainu, tedy technologie na které například funguje populární bitcoin. Tím, že jsou data prakticky centralizována, tak působí jako terče pro případné hackery. Jasně, že zabezpečení Amazonu či Google bude extrémně sofistikované, ale jako útočník prostě víte, že cesta k datům leží za těmito dveřmi.

Ethereum je tedy technologií, fungující na principech blockchainu, která přináší nový řád. Tak jako je bitcoin rivalem např. pro PayPal, tak Ethereum je rivalem právě pro cloudová řešení a nejen ty. „Long story short“ Ethereum má ambici pomocí blockchainu decentralizovat fungování zaběhlých systémů. Díky Ethereu mohou být všechny serverovny nahrazeny tzv. „nody“ neboli počítači, které uchovávají stejné informace, jako dnes cloudová řešení. K principu blockchainu někdy jindy.

Sakra, co je teda Ethereum

Ethereum je otevřená softwarová platforma, založená na principech blockchainu, což umožňuje komukoliv na světě (samozřejmě s patřičnými schopnostmi) vyvinout decentralizovanou aplikaci.

Prostě stručně a jednoduše. Ethereum je vstupní brána do blockchainu, do technologie, díky které je tak populární bitcoin. Zároveň lze do Etherea investovat. Na rozdíl od bitcoinu má Ethereum přidanou hodnotu v tom smyslu, že na jeho „střevech“ může vzniknout milion jiných věcí. Bitcoin a jeho milovníci prominou je jen „hloupou“ platformou pro peer to peer platby.

 

 

Čtěte také:

Jak nakoupit Ethereum

Summary
Co je Ethereum
Article Name
Co je Ethereum
Description
Ethereum je nová investiční příležitost. Ethereum je technoologie fungující na principech blockchainu, jenž umožňuje vytvářet decetralizované aplikace.
Author

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!