Co je to Litecoin?

Co je to Litecoin?

Na světě se obchoduje kolem 180 měn. Od méně známých, jako je samojská Tala až po americký dolar. Velkým fenomén poslední doby jsou však kryptoměny. Asi už jste někdy slyšeli o bitcoinu, ale litecoin je pro vás novinkou. Jde však o zbytečně přehlíženého brášku bitcoinu. Dnes si tedy osvětlíme, co že to ten Litecoin je a jak funguje.

 

Obecně o Litecoin

Litecoin měřeno na tržní objem je třetí největší kryptoměnou na světě. Bronzová příčka mu patří právě po Bitcoinu a XRM. Litecoin je stejně jako jiné online měny systémem pro transakce. Podobně jako například Paypal nebo internetové bankovnictví umí Litecoin posílat „peníze“. Jen neposíláte koruny, ale kryptoměnu litecoin.Co je to Litecoin

Jak se liší bitcoin a litecoin?

Jak asi správně tušíte, je Litecoin mladší verzí Bitcoinu. Myšlenka vytvořit Litecoin vznikla, jako potřeba dát k Bitcoinu levnější  variantu, klasický princip zlata a stříbra.

bitcoin litecoin
Maximální počet kusů 21 miliónů 84 miliónů
Algoritmus SHA-256 Scrypt
Mean block time 10 minut 2.5 minuty
Vytvořil Satoshi Nakamoto Charles Lee
Datum založení January 3rd, 2009 October 7th, 2011
Tržní kapitalizace $10,467,596,650.78 $540,274,528.26

 

Jak se litecoin vyrábí?

Stejně jako ostatní kryptoměny se Litecoin vyrábí těžením. Důvodem založení Litecoinu, bylo kromě vytvoření levnější varianty i vylepšení Bitcoinu. Jednou s vychytávek Litecoinu jsou tak rychlejší transakce. Zatímce Bitcoin generuje tzv. bloky po 10 minutách, litecoin to stihne za 2,5 minuty. Dalším rozdílem oproti bitecoinu je vylepšený algoritmus, na kterém proces težby běží. Bitcoin používá SHA-256 a litecoin tzv. Script, ten umožňuje zvláště na velmi výkonných počítačích vyrábět Litecoiny snadněji než Bitcoin. V době, kdy ale Litecoin vznikl, nebyly ještě masově rozšířeny počítače, které by hardwarově náročnou výrobu zvládaly, i proto se Litecoinu nepodařilo získat takovou popularitu. Na druhé straně Litecoin ještě zcela nevyužil svůj potenciál. Trh ještě není zcela připraven na jeho využití, protože poptávka je nasycena Bitcoinem, ale jeho čas přijde.

Litecoinu může výrazně pomoci motivační program pro těžaře, který žene těžbu dopředu. Motivace je založená na rychlosti, první těžař, který zvaliduje tzv. blok dostane odměnu 50 litecoinů, což při dnešním kurzu cca 4 dolarů za 1 litecoin není vůbec špatné. Celková produkce Litecoinu dostáhla své poloviny v říjnu 2015, nyní se čeká na dosažení 84 milionů kusů. Věříme, že s rozvojem kryptoměn se uchytí i jiné druhy, než bitcoin, který už lze považovat za zaběhlou stálici v platebních metodách.

Jaká je hotnota Litecoinu?

Všechny klasické měny mají takovou hodnotu, jako jim společnost přisuzuje, i proto je forex v dnešní době takovým fenoménem. Vše je založeno na poptávce a nabídce a trh mění pravidelně hodnotu komodit. Této vlastnosti se zakladatelé Litecoinu báli. Přeci jen není snadné přijít s novou měnou a získat reputaci na takové úrovni, že se vám měna, jejíž výroba je extrémně náročná, nesesype první obchodní den. Proto běží Litecoiny na principu postupného obchodování a nebyli hned vyrobeny všechny. To by totiž mohlo přinést výraznou devalvaci Litecoinu a obrovské ztráty. Takto se dal vývoj, alespoň částečně řídit a mít na sledování reakcí trhu.

Proč používat Litecoinu?

Možná si říkáte, proč byste měli s litecoinem začít? Vždyť výroba je nesmyslně náročná, moc lidí ho nepoužívá a vždy je tu alternativa v bitcoinu. Tak například proto, že litecoinové transakce jsou extrémně levné. Poplatek za prakticky anonymní převod je 1/1 000 litecoinu, nezávisle na objemu transakce. Pro srovnání si PayPal vezme z takového transakce 3% poplatek.

Přečtěte si také:

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!