Co můžeme čekat od dnešního zasedání ECB?

Co můžeme čekat od dnešního zasedání ECB?

Zásadní ekonomickou událostí z rozvinutých trhů je dnes zasedání ECB. To by i přes silný nárůst inflace v zemích eurozóny v posledních měsících mělo vyznít v holubičím tónu. Za zrychlováním inflace totiž stojí zejména ceny potravin a pohonných hmot. Jádrová inflace zatím stagnuje. To se ale nedá říct o inflaci v Česku. Ta také zrychlila kvůli efektu statistické základny cen pohonných hmot, ale k jejímu růstu přispívá i jádrová složka. Za únor by tak měla vykázat další zrychlení.

ECB prodlouží program TLTRO

Dnes se pozornost stočí do Evropy. Zasedat totiž bude ECB. Rada guvernérů ve Frankfurtu by měla rozhodnout o prodloužení programu TLTRO a i celkové vyznění výstupu bude holubičí. Hodnocení rizik zůstane pravděpodobně i nadále ve směru slabšího růstu.  Důvodem je stále nízká jádrová inflace a politická nejistota v Evropě. Ostatní dnes zveřejněná data zůstanou ve stínu zasedání ECB.

ADP report potvrdil očekávání ohledně zvyšování sazeb v příštím týdnu

Včerejší ADP report z trhu práce svým velmi dobrým výsledkem podpořil to, co si již drtivá většina investorů na trhu od minulého týdne myslí, Fed příští týden zvýší svou klíčovou sazbu. Finální data o produktivitě pak zůstala oproti prvnímu odhadu beze změny, ačkoliv trhy čekaly mírné zlepšení. Pro Fed bude však důležitější páteční oficiální statistika z trhu práce. Po zveřejnění ADP reportu dolar rychle posílil o 0,2 % na 1,054 EUR/USD. Své zisky sice hned ztratil, ale v průběhu asijské seance znovu posílil a své evropské obchodování dnes otevírá blízko 1,054 EUR/USD.

Česká inflace zrychlí až na 2,5 %

Inflace v domácí ekonomice v únoru znovu zrychlila. Tentokrát za jejím zvýšením stojí zejména ceny potravin. Šetření statistického úřadu odhalilo, že zelenina v únoru významně zdražila, za čímž stojí výkyvy úrody na jihu Evropy, které jsou ovlivněny nebývale nízkými teplotami. Jádrová inflace (podle našeho výpočtu) by se měla udržet na 2 % y/y.

Zahraniční obchod sice na jedné straně těží ze silné vnější poptávky, ale na druhé straně jeho přebytek snižují vyšší ceny komodit. Proto očekáváme nižší přebytek než průměr tržních analytiků.

Podíl nezaměstnaných klesnul více, než se čekalo

Včerejší statistiky o počtu registrovaných nezaměstnaných znovu potvrdily hlad po pracovní síle v Česku. Podíl nezaměstnaných klesnul dokonce na nečekaně nízkých 5,1 %. Takto příznivý podíl nezaměstnaných v únoru byl v domácí ekonomice naposledy v roce 2008. Poblíž historických minim je i počet nezaměstnaných mladistvých a absolventů. Navíc i počet volných pracovních pozic se drží dlouhodobě velmi vysoko.

Zdroj: Komerční Banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!