Co můžeme čekat tento týden od ČNB?

Co můžeme čekat tento týden od ČNB?

Poslední týden před prázdninami se sejde ČNB. Pozornost bude upřená hlavně na debaty ohledně prvního růstu úrokových sazeb. Podle našeho názoru centrální banka zatím nebude nikam spěchat. Poslední prognóza sice počítala s první růstem sazeb již ve třetím kvartále. Zdá se však, že inflace bude v tomto a příštím roce o něco nižší a současně koruna zatím od konce intervencí viditelně posílila.

A co je možná nejdůležitější, ECB jede zatím na plný plyn opačným směrem – v tuto chvíli se zdá, že kvůli nízké inflaci ústup z QE v eurozóně nezačne dříve než v roce 2018 a s prvním růstem sazeb budeme moci počítat až v polovině příštího roku. V tomto týdnu by to měl jen potvrdit první odhad červnové inflace – počítáme s poklesem na 1,3 %. Jediné, co ČNB může v tuto chvíli znepokojovat, jsou rychle rostoucí ceny nemovitostí. Zdá se ovšem, že v tuto chvíli proti nim většina v bankovní radě nechce bojovat vyššími sazbami (ale makro-prudenčními opatřeními).

Co by se tedy muselo změnit, aby ČNB vážněji zvažovala růst sazeb? Vedle větší jistoty ohledně dynamiky především jádrové inflace by mohla centrální banku k akci rozhoupat slabší koruna. Otázka je, proč by měla slábnout? Jedním z důvodů může být stále velký objem sázek na silnější korunu, které vznikly v průběhu intervencí (odhadem okolo 60 miliard eur). Sázkaři na silnější korunu jsou zatím velice trpěliví a řada z nich je pravděpodobně připravena zůstat v korunách delší dobu. To jim ale nemusí vydržet navždy. Velkým testem trpělivosti pro ně bude bezesporu okamžik, kdy ECB ohlásí blížící se ústup z politiky QE (pravděpodobně na konci tohoto roku).

EUR/CZK: Česká koruna se na konci týdne dál držela v těsnější blízkosti 26,30 EUR/CZK. V tomto týdnu bude klíčové sledovat zasedání ČNB. Většina trhu nepočítá podobně jako my s tím, že by centrální banka chtěla měnit nastavení sazeb. Důležité ale budou doprovodné komentáře a i výsledek hlasování o sazbách (na rozdíl od intervencí je veřejný) – pokud si růst sazeb nenajde mezi členy bankovní rady zatím žádného zastánce, neměl by to být pro korunu zrovna pozitivní impuls.

EUR/USD: Nový týden na eurodolarovém trhu začne tam, kde ten starý skončil a to u podnikatelských nálad. Dnes dopoledne nás čeká německý index Ifo, který zřejmě dopadne opět velmi dobře. Eurodolar by tak mohl otestovat hranici 1,12. Trh si nicméně bude muset dát pozor i na vystoupení amerických centrálních bankéřů a na květnové zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v USA, které zpřesní odhad amerického HDP pro druhý kvartál.

ROPA: Cena ropy Brent na začátku nového týdne lehce roste. Fundamentálně se však nic nového neobjevuje a například data o aktivitě amerických producentů zveřejněná v pátek poukázala na její pokračující nárůst. A to je faktor, který omezuje prostor pro růst cen ropy. Nadcházející týden je na očekávané události poměrně chudý a trh s ropou tak sleduje zejména středeční data o zásobách ropy v USA. V nich by již mohlo být více patrné odbourávání zásob, které by mělo právě přes léto zesilovat.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!