Co můžeme čekat tento týden od ECB?

Co můžeme čekat tento týden od ECB?

Koruna si pátek užívala v blízkosti post exitového maxima a při nízké volatilitě nakonec zakotvila jen těsně nad 26,3 EUR/CZK. Oproti březnu je zhruba o 2,6 % silnější, což může být pro některé hráče sázející na rychlé posílení docela solidní příležitostí pro zinkasování zisku a odchod zpět domů. V dalším dobývání nových maxim může koruně navíc bránit rozběhlá dividendová sezóna, která může být s ohledem na výši zadrženého profitu v podnicích pod zahraniční kontrolou letos docela rekordní.

Pro kurz koruny bude tento týden významné především to, jak moc nezmění ECB svoji rétoriku ve čtvrtek a v pátek pak tuzemská inflace, která by mohla ČNB trochu zabrzdit v úvahách o zvyšování úrokových sazeb. Nakonec ECB a česká inflace nemusí být podstatná jen pro korunu, ale pro české dluhopisy, jejichž výnosy se v posledních dnech pohybují jen minimálně.

Zdá se, že eurodolar pomalu začíná vstřebávat nepovedený výsledek dat z trhu práce a pozornost se přesouvá na další události. Odpoledne to bude index podnikatelské nálady v amerických službách a v průběhu týdne pak především zasedání ECB. To bude důležité pro řadu dalších měn včetně např. britské libry. Ta přitom zůstává pod tlakem předvolební nejistoty.

Ropa: Cena Brentu se sice v pátek ocitla znovu pod 50 USD/barel, nicméně na počátku týdne se dostává nad tuto hranici v důsledku přerušení diplomatických a obchodních vazeb s Katarem ze strany Saúdské Arábie a jejích dalších spojenců v regionu (Bahrajn, SAE). Důvodem je dle agenturních zpráv obvinění Kataru z podpory terorismu. Uvidíme, jak se bude roztržka nadále vyvíjet, avšak Katar je významným producentem a exportérem ropy. Čerstvá dohoda OPECu jej zavazuje k těžbě cca 600 tisíc barelů ropy denně, což země, jak se zdá, víceméně dodržuje. Situace tak představuje zřejmé pozitivní riziko pro ceny ropy. Potenciál pro jejich růst by však měl – pokud se situace dále nevyhrotí a neohrozí produkci ropy v Saúdské Arábii a SAE – vzhledem k celkové situaci na trhu zůstat omezený. Kromě ropy je Katar klíčovým vývozcem LNG (zkapalněného zemního plynu), jenž míří primárně k asijským spotřebitelům.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!