Co přinese tento týden zasedání Fedu?

Co přinese tento týden zasedání Fedu?

Hlavní událostí ve světě bude zasedání měnového výboru amerického Fedu. Tamní centrální bankéři zřejmě ponechají měnovou politiku beze změn, ale zajímavé budou jakékoliv náznaky ohledně budoucího růstu sazeb a omezování obrovské bilance Fedu. Zatímco část trhu předpokládá, že Fed oznámí plány na snížení bilance už ve středu, my  tento krok očekáváme až v září, což by v důsledku mohlo dále oslabit dolar. Výraznějším ztrátám americké měny vůči euru by naopak mohl zabránit očekávaný pokles indikátorů ekonomického sentimentu v EMU. Údaje z reálné ekonomiky (první odhady HDP za Q2 17) by však měly být velmi dobré. V České republice  budou investoři v první polovině týdne vyčkávat na jakékoliv náznaky směřování měnové politiky ČNB. Ve čtvrtek totiž začne mediální karanténa členů bankovní rady před zasedáním 3. srpna.

Revidujeme výhled pro českou ekonomiku směrem nahoru

Na základě velmi dobrých údajů z reálné ekonomiky a příznivého výhledu pro domácí i zahraniční poptávku revidujeme náš výhled pro růst HDP, trh práce, politiku ČNB a kurz koruny.

Dynamika českého HDP by měla letos dosáhnout 3,7 % především díky silné domácí spotřebě a příspěvku čistých exportů. V příštím roce očekáváme růst 3,1 %, který bude tažen opět domácí spotřebou, ke které se přidají i investice díky nutnosti vyčerpat část alokace evropských fondů.

Růst nominálních mezd za celou ekonomiku by měl letos dosáhnout velmi vysokých 6,4 %, příští rok očekáváme jejich zvýšení o 5,9 %. Extrémně nízká nezaměstnanost a rekordní zaměstnanost se už totiž začala projevovat, například dynamika mezd v průmyslu dosáhla v květnu 9 %. A výrazně rostou i platy ve veřejném sektoru, kde pro příští rok předpokládá státní rozpočet růst výdajů na platy o 10 %.

Vyšší mzdy a tak i spotřeba domácností by se měla projevovat i v tlaku na růst cen. Na druhou stranu by měly inflaci brzdit vnější faktory jako ropa (SG revidovala svůj výhled pro cenu černého zlata směrem dolů) a nižší inflace v eurozóně. V důsledku by růst spotřebitelských cen v Česku měl zůstat jen těsně nad 2% cílem centrální banky. Letos očekáváme průměrnou inflaci 2,3 % a v příštím roce 2,2 %.

Česká národní banka by měla na rychlý růst ekonomiky a očekávané setrvání inflace nad 2% cílem i v roce 2018 zareagovat zvyšováním sazeb. K prvnímu zvýšení by mělo dojít na zasedání 3. srpna, další předpokládáme v Q4 17. Na začátku roku 2018 očekáváme, že si dá ČNB pauzu, ale dále v průběhu příštího roku zvýší sazby ještě třikrát.

Vyšší sazby ČNB by měly lákat nový kapitál do české měny. Koruna by tak měla proti euru posilovat rychleji, než jsme původně očekávali. Na konci Q3 17 očekáváme kurz CZK/EUR na hodnotě 25,70. Na samotném konci letošního roku by sice měla koruna oslabit kvůli uzavírání pozic obchodníků a kvůli efektu Rezolučního fondu (čekáme 26,00 CZK/EUR), v příštím roce ale česká měna obnoví své posilování. V polovině roku 2018 by měl kurz dosáhnout úrovně 25,60 CZK/EUR.

Ukazatele ekonomického sentimentu v EMU mírně poklesnou

Evropské indikátory PMI už v červnu mírně snížily a podobně by měly dopadnout v červenci. Na úrovni eurozóny bychom se měli dočkat snížení jak v průmyslu, tak ve službách. I tak je ale úroveň PMI nadále velmi vysoká a naznačuje růst ekonomiky o 0,6 % q/q v Q2 17. V druhé polovině roku očekáváme další pokles PMI, které by tak měly být v souladu s naším celoročním výhledem pro dynamiku evropského HDP ve výši 2,1 %.

Pro české exportéry je důležité, že německé indikátory zůstávají na velmi slušných úrovních a v červenci by dokonce PMI z průmyslu mělo mírně vzrůst. Německá poptávka by tak měla zůstat solidní.

Důvěra podnikatelů ve francouzskou ekonomiku podle velmi sledovaného indikátoru institutu INSEE by měla v červenci setrvat na vysokých červnových hodnotách, výrazně nad dlouhodobým průměrem 101 bodu.

Německý Ifo index, který měří sentiment ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví, maloobchodě a velkoobchodě by měl v červenci mírně zvolnit. V červnu přesáhl 115 bodů, nejvyšší úroveň od sjednocení Německa. Růst největší evropské ekonomiky by ale mohl začít narážet na kapacitní problémy, což by se mělo projevovat právě korekcí v indikátorech jako Ifo.

Tradičně jako první velká západní země zveřejní Velká Británie ve středu dynamiku HDP v Q2 17. Očekáváme, že ekonomika vzrostla o 0,3 % q/q s výrazným rizikem směrem ke slabšímu růstu. Na straně nabídky totiž zřejmě poklesl výstup průmyslu a stavebnictví.

Zasedání FOMC amerického Fedu by nemělo přinést změnu sazeb, jejich další zvýšení očekáváme až v prosinci. Pozornost investorů se bude upírat k případným plánům Fedu na snižování své bilanční sumy, a tak i omezování likvidity v americké ekonomice. Část trhu očekává rozhodnutí ohledně „normalizace“ bilance centrální banky už tento týden, náš výhled ho předpokládá až v září.

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červnu zřejmě výrazně vzrostly díky mimořádně velkým objednávkám letadel. Po očištění o volatilní podskupinu dopravních prostředků se ale objednávky zvýšily zřejmě jen o mírných 0,2 % m/m.

Francouzská ekonomika podle našich odhadů vzrostla v Q2 17 o slušných 0,5 % q/q, což naznačují i vysoké indikátory důvěry. Na straně poptávky zřejmě došlo k vzestupu spotřeby i investic, zlepšil se pravděpodobně i příspěvek mezinárodního obchodu. Silný růst očekáváme i ve Španělsku (+0,9 % q/q), kde ekonomiku pravděpodobně táhla zejména domácí poptávka.

Inflace ve Francii v červenci pravděpodobně mírně zrychlila na 0,9 % y/y díky efektu nízké statistické základny cen pohonných hmot. Naopak v Německu očekáváme zpomalení meziročního růstu cen o 0,1 pb na 1,4 % kvůli pomalejšímu růst cen ve službách.

Euro se proti dolaru dostalo na maximum od ledna 2015

Společná evropská měna minulý týden dále posilovala. Dolaru neprospěly třenice na americké politické scéně. Prezident Trump zřejmě v Senátu neprosadí reformu zdravotnictví, pokračovaly i spekulace ohledně vazeb části trumpovy administrativy na Rusko. Oslabování dolaru a zisky eura nesrazilo ani čtvrteční zasedání ECB. Mario Draghi se sice snažil poukazovat na slabou inflaci a silné euro, dalšímu posílení evropské měny ale nezabránil. Trh nadále očekává, že ECB brzy oznámí postupné ukončování programu kvantitativního uvolňování.

Kurz USD/EUR se tak během minulého týdne dostal až na 1,167 USD/EUR, nejsilnější eurovou úroveň od ledna 2015.

Klidný týden ve střední Evropě z pohledu ekonomických dat

Důvěra v českou ekonomiku se v červnu mírně snížila kvůli poklesu sentimentu mezi spotřebiteli. Zvýšily se totiž jejich obavy z růstu cen a zvýšení nezaměstnanosti. Zatímco situace na trhu práce by se měla podle našich odhadů dále zlepšovat, inflace by měla nadále setrvat nad 2% inflačním cílem. Tento faktor a zřejmě i četné zprávy o zdražení různých komodit jako je máslo by mohly bránit spotřebitelské důvěře v růstu. Nálada mezi podnikateli ale zůstává příznivá díky vysoké poptávce, problémem pro české firmy je ale utažený trh práce.

Míra nezaměstnanosti v Polsku poklesla v červnu podle našich odhadů na 7,1 %, nejnižší úroveň v historii. V příštích měsících by se měla dokonce dále snižovat díky příznivým sezónním faktorům, ale i novému zákonu o dřívějším odchodu do důchodu, který začne platit v říjnu.

Koruna proti dolaru i euru uzavřela na nových maximech

Kurz koruny vůči euru se minulý týden dostal k hranici 26 CZK/EUR a ve čtvrtek ji dokonce na chvíli prorazil. V pátek sice tato úroveň odolala, ale i tak koruna páteční obchodování uzavřela na nové nejsilnější (týdenní) úrovni české měny od zrušení kurzového závazku: 26,05 CZK/EUR. Minulý týden přitom nepřinesl mnoho nových zpráv z české ekonomiky, pokračovaly však zřejmě přípravy obchodníků na zasedání ČNB 3. srpna, na kterém podle našich odhadů dojde ke zvýšení sazeb.

Oslabení dolaru na světových trzích se promítlo i do kurzu CZK/USD. Koruna se v pátek vůči americké měně dostala na mezibankovním trhu na úroveň 22,33 CZK/USD, nové maximum od prosince 2014. Od začátku letošního roku zlevnil dolar proti koruně už o 14 %.

Ceny průmyslových výrobců v Česku v červnu výrazně propadly především kvůli poklesu cen ropy na světových trzích. Meziroční růst cen tak zpomalil o jeden procentní bod na 1,3 %. Naopak ceny v zemědělství pokračovaly v růstu. Meziměsíčně se zvýšily o 0,9 %, a jejich meziroční růst tak dosáhl vysokých 12,5 %. Potraviny v rámci spotřebitelského koše by tak nadále měly zdražovat.

Politická nejistota v Polsku začala ovlivňovat i finanční trhy. Hodnota zlotého vůči euru v pátek výrazně propadla, což pro polskou měnu znamenalo v celotýdenním vyjádření ztrátu 1,5 %. Zlotý je tak nejslabší za poslední čtyři měsíce. Forint zažil klidný týden, když si připsal proti euru zisky zhruba čtvrt procenta.

Zdroj: Komerční banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!