Co přinesla ropní břidlicová revoluce?

Co přinesla ropní břidlicová revoluce?

Na Twitteru se rozpoutala zajímavá debata o tom, že tzv. “břidlicová revoluce” je ve skutečnosti vlastně jedním z nejúspěšnějších ekologických projektů posledních let! Vždyť posuďte sami – masívní nárůst produkce “břidlicového plynu” pomohl (v USA…) přejít od uhlí právě k tomuto výrazně čistšímu zdroji primární energie. Podobné je to v případě ropy. Kvůli (nebo díky?) současným nízkým cenám ruší velké firmy dříve plánované investice do řady “ekologicky sporných” projektů. Na konci dubna se například společnosti Shell a ConocoPhillips dobrovolně vzdaly práva na těžbu v Čukotském moři. Stejně tak se omezují investice do povrchové produkce z ropných písků v Kanadě. Ještě výraznější dopad na kanadskou produkci ropy však aktuálně mají rozsáhlé lesní požáry v Albertě. Ty mají spolu výpadky produkce v jiných zemích (např. Nigérie) ten efekt, jehož dosažení si kladlo za cíl setkání producentů v katarském Dauhá. Tedy pomoci odbourat nadprodukci ropy. Zdá se, že trh události posledních dní oceňuje pozitivně. Cena ropy sice v pondělí během dne “zahučela” o 6 % poté, co vítr v Kanadě začal foukat správným směrem, včera nicméně opět výrazně rostla. Připočteme-li k dubnovým nečekaným výpadkům produkce právě i Kanadu, tak se patrně dostaneme na nový rekord.

Lze však očekávat, že podobné faktory, jaké brání kanadským těžařům v současnosti “jet naplno”, budou spíše krátkodobé. Dlouhodobější vliv na nabídku ropy může rozhodně mít jmenování nového ministra pro ropu v Saúdské Arábii, ke kterému došlo o víkendu. Přes dvacet let sloužícího ministra Naimiho vystřídal ve funkci šéf státní ropné společnosti Aramco Khalid al-Falih, jenž je blízkým spolupracovníkem prince Salmana (MbS). Falih bude mít patrně menší autonomii v rozhodování než Naimi, neboť MbS se netají tím, jak důležitou roli by měla hrát ropa při transformaci Saúdské Arábie. Zdá se navíc, že není ochoten chodit okolo horké kaše a účastnit se podobného “mlžení”, k jakému letos docházelo právě na schůzkách v Dauhá. Politika Saúdů – tedy snaha zachovat tržní podíl – se v krátkém období s vysokou pravděpodobností nezmění. A v delším období dosavadní výroky MbS naznačují, že se nedostatku ropy bát určitě nemusíme…

Po pondělním prudkém propadu cena ropy v úterý výrazně rostla. S trhem příliš nepohnula ani čísla API o amerických zásobách, což je velmi zajímavé, neboť poukázala na vyšší zásoby ropy i benzínu (oproti očekáváním). Trh se patrně stále více soustředí na výpadky produkce ropy v různých částech světa (Kanada, Nigérie). Uvidíme, zda se situace změní po dnešních odpoledních oficiálních datech od EIA. Pokud by potvrdila zprávu vyslanou čísly od API, tak by se to ceně ropy líbit nemělo.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!