Co přineslo zářijové zasedání ECB?

Co přineslo zářijové zasedání ECB?

Mario Draghi na včerejším zasedání ECB přeladil na holubičí notu. Prognóza byla podle našich očekávání revidována směrem dolů, především pokud jde o inflaci v příštím roce. Na místo inflace na úrovni 1,5 % nyní ECB očekává – podobně jako my – inflaci na 1,1 %. Pro rok 2017 pak ale změnila prognózu jen kosmeticky (inflace na 1,7 %), a i díky tomu pravděpodobně nakonec zatím zůstává jenom u slov. Doprovodný komentář ale i tak jasně ukazuje na vyšší pravděpodobnost rozšíření měnové expanze. ECB navíc i po snížení inflační prognózy vidí dál rizika vychýlená směrem dolů. A proto Mario Draghi na řadě míst v doprovodném komentáři zostřil holubičí rétoriku. Jaká je nejpravděpodobnější reakce ECB v případě další kumulace inflačních rizik?

Na prvním místě by pravděpodobně šlo o natažení kvantitativního uvolňování za horizont září 2016, pak popřípadě i rozšíření QE; technický limit na nákupy individuálních cenných papírů byl navýšen z 25 % na 33 % již dnes. Jestliže včerejší den byl o ECB, tak dnešek bude o amerických datech z trhu práce a Fedu.

Euro oslabilo skoro o 1 % poté, co ECB snížila svoji prognózu a vyzdvihla proti-inflační rizika včetně Číny. Dolaru na druhé straně pomohl lepší výsledek americké obchodní bilance. Z technického pohledu má euro ještě prostor lehce oslabit a posunout se do blízkosti 1,10 EUR/USD.

USA mají následně prodloužený víkend a v pondělí jsou americké trhy zavřeny (Labor Day).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!