Co rozhodne o vítězi kanadských parlamentních voleb?

Co rozhodne o vítězi kanadských parlamentních voleb?

V Kanadě se uskuteční 19. října parlamentní volby, v nichž budou dominovat dvě hlavní témata, a to silná ekonomika a ochrana před teroristickými útoky. Vládnoucí konzervativní strana bude obhajovat vítězství již čtvrté volební období v řadě. Nicméně tentokrát to nemá tak jednoduché, jako v předchozích volbách, kdy vedla s 88procentní podporou voličských hlasů.

Harper, zkušený politik během svého desetiletého vládnutí postupně snížil daně pro firmy, vyhnul se zákonům týkajících se změny klimatu, podpořil ropný průmysl na úkor ekologické lobby, zvýšil vojenské výdaje a podpořil izraelskou pravicovou vládu.

Šance vůdce kanadské opozice dostát pětašedesátiletého Harpera z premiérského křesla výrazně posílila v květnu po volebním vítězství Nové demokratické strany (NDP) v Albertě, nejkonzervativnější kanadské provincii. Avšak na druhé straně NDP simultánně ztrácí podporu francouzsky mluvící provincie Quebecu, která může sehrát ve volebních výsledcích klíčovou roli, protože její voliči rozhodují až o 23 procentech parlamentních sedadel. V předchozích volbách získala NDP právě v Quebecu až 54 křesel, přičemž vládnoucí Konzervativci zde obsadili jenom 5 míst. NDP se stala osudovou otázka muslimů, když strana podpořila muslimské ženy v nošení nikábu u slavnostních příležitostí. Rovněž ambiciózní plán strany zabývající se denní starostlivostí o děti začíná být přijímán voliči rozpačitě a skepticky. Poslední dni volební bitvy proto NDP postaví mimo náboženské otázky a budu se voličů ptát, zdali chtějí Stephena Harpra vidět v premiérském křesle další 4 roky.

Třetím stranou ve hře je Liberální strana, kterou vede Justin Trudeau, syn někdejšího známého kanadského premiéra Pierra Trudeaua. I když liberálové v průzkumech za dvojici nejsilnějších stran zaostávali, poslední výsledky ukazují na jejich těsní souboj s konzervativní stranou, protože strana těží z poklesu popularity NDP kvůli náboženské otázce a nošení nikábu.

Ať už dopadnou výsledky říjnových voleb jakkoliv, nejistá situace zpravidla nutí investory k ponížení ocenění aktiv, v tomto případě kanadského dolaru (CAD). Avšak, ten už od loňského léta ztratil přes 20 procent své hodnoty zejména kvůli poklesu ceny ropy (mínus 50 procent), na jejíž těžbě je tamní ekonomika závislá. Nicméně pokračující období volatilní ceny ropy bude hrát proti ceně „loonie“ i v nadcházejícím roce, kdy se nečekají zásadní změny ve vztahu převyšující nabídky nad poptávkou.

Kanadský dolar proti americkému dolaru (USD/CAD) dosáhl na 11letá minima na úrovni 1,3455. Očekáváme, že tato hodnota bude v nejbližších měsících opětovně testována. Měnovému páru podle všeho nepomohou ani snížená očekávání utažení měnové politiky USA, když tržní konsenzus odsouvá toto rozhodnutí Fedu až na příští rok. Americká měnová politika i navzdory tomu diverguje se situací v Kanadě, kde za posledních 12 měsíců byla nucena centrální banka (BoC) dvakrát snížit základní úrokovou sazbu po 25 bazických bodů na aktuální hodnotu 0,5 procenta.

Graf: Výsledky posledních předvolebních průzkumů ukazují na těsný souboj mezi vládnoucími Konzervativci a Liberály. NDP zůstává kvůli muslimské otázce až na 3. příčce. Srovnání s výsledky v roce 2011.

kanada volby

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!