Co se dělo o víkendu v Řecku?

Co se dělo o víkendu v Řecku?

Řecké trápení se blíží ke svému konci a s ním i všech na finančních trzích, kteří musí informace o této malé zemi s velkým dluhem polykat. Ve zkratce si jen připomeňme, co podstatného se událo během našeho prodlouženého víkendu resp. během pondělí, kdy jsme se pařili u vody.

Po nedělním řeckém „NE“ věřitelům prý učinily Atény vstřícný krok vůči druhé straně a odstavily nepoddajného ministra financí Varoufakise. Nahradí jej na Oxfordu vystudovaný neomarxista Tsakalotos. Řecké banky zůstávají zavřené, přičemž ECB sice nepohnula se stropem pro likviditu jim poskytovanou, avšak přitvrdila podmínky, za něž ji lze získat. Na politické scéně v eurozóně pak sledujeme francouzskou ofenzivu ve prospěch Řecka, která má však jen malé pochopení v severských zemích. Nicméně věřitelé i tak učinili vstřícné gesto a dnes se eurogroup opět sejde s řeckou reprezentací, aby si vyslechla další „průlomový“ návrh. Ten však podle řeckých novin nabízí ještě menší ústupky (čti úspory).


Celkově tak situace kolem Řecka připomíná agónii před argentinským defaultem na přelomu roku 2001-2002. Tehdy dolarizovanou argentinskou ekonomiku nakonec „vypnul“ MMF, v případě Řecka bude muset Černého Petra poslat do oběhu ECB. Zde úplně postačí, aby zůstaly řecké banky zavřené ještě nějaký ten týden, a Řekové nakonec sami zavedou paralelní měnu tím, že stát začne místo starobních penzí vydávat dlužní úpisy. Tak vznikne nová řecká měna a Řecko se odloupne z eurozóny.

Pak bude konečně čas se pořádně věnovat jiným věcem. Třeba tomu, že čínské akcie jdou navzdory záchranným akcím strany a vlády stále do kytek anebo třeba tomu, zdali ČNB bude muset znovu intervenovat proti sílící koruně a tím tak znovu zaplavit trh dalšími korunami, které pak nebude kam uložit.

EUR/USD

Euro včera kvůli negativnímu výsledku řeckého referenda oslabilo. Nicméně ztráty zůstaly až překvapivě uměřené a měnový pár se pohybuje nad 1,10 EUR/USD (zhruba o 0,5 % slabší).

Před dnešní schůzkou euro-skupiny, na které mají Řekové prezentovat nový návrh reforem, může zůstat euro klidnější. Další krach jednání (dohoda se bude dál hledat složitě) může přinést eskalaci napětí a ztráty společné evropské měny. Důležitou krátkodobou podporou eura je úroveň 1,0955 (minima z 29. června), pak 1,082 (květnová minima) a nakonec 1,045 (letošní minima). Reakce tedy byla relativně mírná jak na měnovém, tak i na dluhopisovém trhu. To na jedné straně odráží naději před dnešním setkáním euro-skupiny, na straně druhé závazek ECB v případě Grexitu poskytnout zbylým členům štědrou pomocnou ruku.

EUR/CZK

Trh s korunou konečně začíná být zábavnější. V pátek odpoledne se pár EUR/CZK natěsno přiblížil k intervenční hranici 27,0 a tak zásah ČNB se zdál akutní. Otázkou je, co korunu na tak silné úrovně zavedlo – vysvětlení může být několik. Za prvé kombinace řeckého referenda a pondělního svátku v ČR (a tedy spekulace, že ČNB na trhu nebude), za druhé pak stále velmi dobrá data resp. v pátek zveřejněná vysoce přebytková obchodní bilance a konečně v pátek ráno zveřejněný zápis z jednání ČNB, který vyzněl vcelku pozitivním způsobem.

Nakonec se měnový pár EUR/CZK během regulérního obchodování pod intervenční hranici nedostal a ČNB nepotvrdila, že by byla na trhu. Nicméně zde je třeba připomenout, že závazek ČNB bránit EUR/CZK 27,0 platí a banka je prý připravena jej bránit časově i objemově neomezeně, přičemž k intervencím není zapotřebí souhlas bankovní rady.

Ropa

Ropa včera zažila volný pád a propadla během jediného dne o 7 % – nejprudší pohyb za posledních pět měsíců. Na černém zlatě tak více než na akciích nebo na dluhopisech rezonoval negativní výsledek řeckého referenda. Současně také ale dozníval propad asijských akciových trhů – trhy mají strach z toho, že se čínským úředníkům nepodaří zastavit propad akciového trhu. Ropě rozhodně také nepřidává rýsující se dohoda s Íránem.

Analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!