Co stojí za silným eurem?

Co stojí za silným eurem?

Euro si v poslední době vůbec nevede špatně a například proti dolaru se šplhá na předbrexitové úrovně. Co je zatím? Odmyslíme-li si druhou stranu rovnice eurodolaru, kterým je americká ekonomika (a politika Fedu), pak kurz společné evropské měny po britském referendu zatlačily do defenzivy mimo jiné dvě nenaplňující se hrozby.

Tou první byl strach z dalších politických problémů na starém kontinentu, kde nejbližší možnou nepříjemností mělo být italské referendum o změnách v ústavě. Druhou pak měl být hospodářský propad britské ekonomiky a na to navazující zpomalení eurozóny, na nějž bude reagovat další expanzí nejen Bank of England, ale i ECB.

Pojďme nejprve na italské referendum, z něhož mají nyní trhy menší strach ze dvou důvodů. Předně vše má svůj časový rozměr, neboť referendum se mělo uskutečnit někdy v průběhu října a podle posledních informací to spíše vypadá “až” na začátek listopadu. Za druhé, italský premiér se nechal slyšet, že bez ohledu na výsledek referenda se další parlamentní volby budou konat až v roce 2018. Neboli, po referendu možná bude muset trh oželet pro-reformního italského premiéra (pokud jím vyhlášené reformy budou v referendu odmítnuty) a ještě se bude muset poroučet celá vláda a Itálie bude mít na krku předčasné volby.

Druhou nenaplňující se obavou pro eurozónu jsou bezprostřední negativní implikace plynoucí z brexitu. Shodou okolností dnes dostaneme do rukou další data v podobě podnikatelských nálad (indexů PMI), která by měla potvrdit, že konec světa po britském referendu nenastal, takže padá i argument, že by ECB měla zasáhnout a tento negativní vnější šok vyhladit ještě agresivnější expanzí.

EUR/USD: Eurodolar rychle vstřebal víkendovou jestřábí rétoriku Fedu a začal se posunovat opět vzhůru. Trhy možná uklidnilo vyjádření italského premiéra Renziho, že nehledě na výsledek plánovaného referenda se budou příští parlamentní volby konat až v roce 2018. Dnes se pozornost soustředí na výsledky podnikatelských nálad v eurozóně (a částečně i v USA). Pokud by se potvrdilo to, že ani druhý měsíc v řadě není dopad brexitu v evropských indexech PMI příliš vidět, pak se může eurodolar posunout ještě výše, přičemž nejbližší technická rezistence stojí na úrovni EUR/USD 1,142.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!