Data potvrzují sílu české ekonomiky

Data potvrzují sílu české ekonomiky

Jak už naznačila včera zveřejněná data o zahraničním obchodě, byl březen pro českou ekonomiku velmi úspěšným měsícem. Přebytek obchodní bilance vzrostl navzdory vyšším cenám dovážených komodit a opět se o to zasloužil automobilový průmysl. Vývoz aut dosáhl historicky nejvyšší hodnoty (95,4 mld. korun) a znovu tak potvrdil, že výroba aut má nejenom dominantní postavení v rámci průmyslu i celé ekonomiky, ale i nadále jí pomáhá k ekonomickému růstu. Díky autům se tak dá předpokládat, že i dnes zveřejněné výsledky za celý průmysl dopadnou velmi povzbudivě, jak napovídaly už dříve zveřejněné výsledky indexu nákupních manažerů. Největší tuzemské odvětví si tak nejspíše i v prvním čtvrtletí letošního roku udrželo pozici motoru české ekonomiky, které opět dopomohlo – po mírném zpomalení na konci loňského roku – k jejímu opětovnému zrychlení.

Nové zakázky, které se dnes rovněž dozvíme, by měly naznačit i výborný start průmyslu do druhého čtvrtletí. Vůbec dnešní den bude ve znamení silné nadílky českých dat, protože kromě průmyslu a stavebnictví nás čeká i nezaměstnanost a především dubnová inflace. Ta totiž kromě jiného znovu ukáže, jak je svým pohledem do blízké budoucnosti úspěšná ČNB a zda z nových čísel případně nevyplyne i potřeba nějakého dřívějšího zásahu.

Předpokládáme, že inflace díky srovnávacímu základu zkoriguje z předchozích 2,6 %, nicméně stále zůstane nad cílem a tam nejspíše setrvá i po zbytek letošního roku. I když se už začala probouzet poptávková inflace, nejsou inflační tlaky v ekonomice tak silné, aby musely přimět centrální banku už brzy reagovat zvýšením úrokových sazeb, byť její model říká něco jiného. Nakonec půjde především o korunu, kterou nejspíše nebude chtít ČNB rychle posunovat k silnějším úrovním.

V době, kdy se ECB stále ještě nemůže rozloučit se svým kvantitativním uvolňováním a už vůbec ne se zápornými sazbami, by to bylo trochu předčasné. Samozřejmě i ECB může časem překvapit, avšak bude muset na to trhy s dostatečným předstihem připravit. Už minimálně proto, že příliš silné euro ji k naplnění jejího inflačního cíle rozhodně nepomůže. ČNB už letos návrat do starých kolejích zvládla, dokáže to ovšem ECB?

Konec intervencí ČNB nutil k rekordním nákupům

Včera česká koruna opět zamířila v regionu proti proudu a nakonec posílila až těsně k hranici 26,60 EUR/CZK. Zůstává i nadále naprosto imunní vůči tuzemskému politickému dění a v rychlejším posílení jí snad jen brání případné vybíraní zisků spekulantů, kteří do ní za prvních pár měsíců nainvestovali více než za celý loňský rok. To už ostatně včera naznačily statistiky devizových obchodů ČNB, která si jen v březnu dokoupila do devizových rezerv dalších 19 mld. EUR. Za celou dobu devizových intervencí to bylo celkem okolo 80 mld. EUR, což v přepočtu znamená téměř 2,2 biliony nových korun “potulujících” se tuzemským finančním systémem. Část z nich skončila v dluhopisech, a tak se zahraniční investoři stali velmi významnými hráči na celém trhu (na konci března drželi přes 47 % korunových státních bondů). Dluhopisy v posledních dnech toho přitom příliš nepředvádějí a tak by je mohla dnes z letargie vyvést třeba inflace, pokud tedy překvapí a výrazně se odchýlí od konsensu.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!