DAX: Výhled pro rok 2016

DAX: Výhled pro rok 2016

Základní charakteristika/informace o německém akciovém indexu DAX

Hlavní německý akciový index DAX zahrnuje 30 největších veřejně obchodovaných německých firem na burze ve Frankfurtu. Obchodování a kalkulaci ceny indexu zabezpečuje každou sekundu systém Xetra. Obchodní hodiny jsou od 9:00 do 17:45. Německý akciový index DAX debutoval na akciové burze 30. prosince 1987. Jeho výchozí hodnota byla 1 000 bodů, tedy přibližně jedna desetina současné ceny. Aktuálně se řadí mezi hlavní evropské a světové akciové indexy.

Cena každého akciového indexu v zásadě reaguje na 3 zdroje informací:

a, globální makroekonomické zprávy (sentiment)

b, makroekonomické zprávy dané země

c, informace o společnostech, které zahrnuje.

Proč obchodovat DAX? Proč mají investoři rádi DAX a jaké jsou jeho výhody?

Výhodou DAXu je, že reaguje hlavně na globální makroekonomický sentiment a zprávy z Německa, což jsou stejné informace, které sledují obchodníci obchodující euro. Informace o jednotlivých společnostech jsou pro jeho intradenní hodnotu méně důležité. Z tohoto důvodu je DAX oblíbeným aktivem u forexovýxh traderů zejména těch věnujícím se eurodolaru.

Jaký je vztah mezi DAXem a eurem? Jak spolu souvisejí?

Mezi eurem a DAXem je negativní korelace. Je to kvůli tomu, že silnější euro děla DAX dražší pro zahraniční (dolarové) investory a naopak. Nicméně negativní vztah mezi eurem a DAXem je možné pozorovat v delším časovém horizontu. U intradenního (krátkodobého) obchodování se tato negativní korelace nemusí projevit. Výjimku lze zpozorovat v čase vyhlašování německých makroekonomických zpráv, kdy mohou obě aktiva reagovat stejně v průběhu krátké doby. Například když německá průmyslová produkce posiluje nad očekávání analytiků, je to dobrá zpráva jak pro euro, tak pro DAX. Naopak informace související s monetární politikou Evropské centrální banky (ECB) mohou mít protichůdnou interpretaci. Když ECB uvolní monetární politiku, je to negativní zpráva pro euro, avšak pozitivní pro DAX a opačně.

DAX a evropská centrální banka. Jaký vliv má měnová politika ECB na DAX?

Evropská centrální banka (ECB) aktuálně využívá program kvantitativního uvolňování (QE), kterým jednoduše řečeno tiskne peníze, za něž nakupuje na trhu finanční aktiva hlavně státní dluhopisy jednotlivých členských zemí. Tímto nekonvenčním nástrojem uvolňuje měnové podmínky v prostředí nízkých až negativních úrokových sazeb. Aktuálně ECB měsíčně kupuje dluhopisy v hodnotě 60 mld. eur. Evropský program QE zatím trvá do března 2017. Nízké úrokové sazby a dostatečná nabídka peněz v ekonomice (levné peníze) motivují institucionální investory nakupovat akcie, v nichž potenciálně vidí nejvyšší možnost zhodnocení (výnosy například z německých krátkodobých státních dluhopisů jsou v záporu).

Probíhající program QE a potenciální vyhlídky na jeho další prodloužení nebo navýšení by mohly letos DAXu a ostatním evropským indexům pomoct pokračovat v růstu. Jednotliví členové bankovní rady sami otevřeně mluví o tom, že tyto možnosti jsou ve hře hlavně kvůli slabé inflaci. Ta s přetrvávajícím poklesem ceny ropy a devalvací juanu (export deflace z Číny do světa) zatím nejeví známky oživení.

Německý DAX by měl letos těžit z nejsilnějšího ekonomického růstu země za posledních 5 let. Německá Deutsche bank očekává, že se HDP v roce 2016 zvýší o 1,9 procenta, což je 0,3 procenta nad průměrem eurozóny. Uprchlická krize by měla z německého HDP ukrojit maximálně 0,25 procenta.

Graf: Protichůdný vývoj eura a DAXu (negativní korelace) (DAX modře, EUR/USD červeně)

dax euro

Zdroj: investing.com

Vliv Číny na německou ekonomiku a DAX

Německo je silně exportně orientovaná ekonomika, v níž se podílí vývoz na HDP až 45 procenty. Z toho přibližně 6,6 procenta směřuje do druhé největší ekonomiky světa. Německo je největší exportér do Číny ze zemí EU 28 a vyváží hlavně auta a strojírenské produkty. Celkový export Německa do Číny v roce 2014 vzrost o 11 procent, přičemž loni po tomto nárůstu klesl o 2 procenta. Slabší export Německa aktuálně vykrývá vyšší domácí spotřeba, která sílí i díky úsporám domácností z nižších cen energií.

Obchodníci DAXu by měli pravidelně monitorovat čínský akciový trh. A to nejen kvůli propojenosti zahraničních obchodů těchto ekonomik. Jak jsme uvedli výše DAX je charakteristický tým, že výborně reaguje na globální sentiment, a to jak pozitivní, tak i negativní.

Výprodej na čínském akciovém trhu zhoršuje důvěru obchodníků v čínskou a následně i globální ekonomiku, pobízí k výprodeji rizikových aktiv (DAX) a útěku do bezpečných přístavů. Graf níže ukazuje, že čínské akcie jsou téměř 3krát dražší než americké, evropské, indické, japonské, kanadské nebo švýcarské.

Graf: Srovnání ocenění čínských akcií s ostatními světovými trhy. Čínské akcie patří mezi nejdražší na světě

valuace cinskych akcii

Zdroj: Bloomberg

Graf: Nápaditá korelace mezi německým (DAX) a čínským (Shanghai Shenzhen) akciovým indexem

dax a csi

Zdroj: Reuters

Pokud se čínský akciový index bude držet pod úrovni 3 500 bodů (neckline), lze spekulovat na vytvoření formace dvojitého vrcholu a očekávat testování hodnoty 3 000 bodů. Pokles čínského indexu je negativní vyhlídkou pro DAX. Turbulence na čínském akciovém trhu jsou hlavní hrozbou pro DAX na letošní rok.

Graf: Čínský akciový index ke dni 9.1.2016

csi300

Zdroj: investing.com

Technická analýza DAXu

Samotný DAX vytvořil na týdenním grafu nižší vrchol, který nyní žene trh k dalšímu testu trendové linie. Ten lze z pohledu technické analýzy považovat za klíčový. Pokud by trh prolomil tuto hranici společně s hodnotou 9 000, pak by byla naznačená motýlí formace na spadnutí. Z pohledu této formace čeká trh propad až na 7 500.

dax ta

Zdroj dat: investing.com. Analýzu provedl investplanet.cz

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!