Den centrálních bank: Ráno zasedala japonská (BoJ), večer je na řadě americká centrální banka (FED)

Den centrálních bank: Ráno zasedala japonská (BoJ), večer je na řadě americká centrální banka (FED)

Dnes je den centrálních bank. Hned po ránu to byla Bank of Japan, která zamíchala trhy. Sice nesnížila hlouběji do záporu depozitní sazbu ani explicitně nezvýšila objem politiky kvantitativního uvolňování (chce i nadále ročně tisknout 80 bilionů yenů), pro změnu ale začala cílovat výnosovou křivku.

BOJ oznámila ale, že se rozhodla cílovat desetiletý výnos, který chce nově udržovat poblíž nuly. Pro část trhu to bylo překvapivé – yen v reakci na oznámení na frontě s dolarem ztratil zhruba procento, přičemž výnosy dluhopisů i akcie (zejména bank) se pohnuly vzhůru. Dlouhodobý úspěch optaření BOJ je však diskutabilní.

Trhy si však nemohou dovolit divočit neb večer je čeká Fed a ten může vše zastínit. Očekávání, že Fed pohne sazbami (vzhůru) jsou dnes nízká, avšak nikoliv zanedbatelná (20 % na září, 55 % na prosinec) na to, aby se část trhu ocitla částečně mimo, což jistě vyvolá vyšší volatilitu.

Náš základní scénář tedy počítá s tím, že Fed tento měsíc úroky opravdu nezvýší, avšak to neznamená, že vyznění zasedání FOMC musí být nutně unisono holubičí. Alfou a omegou se mohou stát nejen komentáře k rozhodnutí, ale tentokrát i výsledek hlasování, které může být těsnější než jindy. Z předchozí rétoriky totiž vyplývá, že mezi členy FOMC se klidně mohou najít i více než dva centrální bankéři, kteří zvednou ruku pro zvýšení úroků již nyní. Pokud by to pak byly tři či dokonce čtyři hlasy z deseti opravdu “pro” a byl mezi nimi i druhý muž Fedu Stanley Fischer, pak by šlo o jestřábí signál, který bude těžké tlumit a to ať již skrze zveřejněný komentář k rozhodnutí, tak prostřednictvím tiskovky (J. Yellenové).

Nicméně to, jak bude hlasovat S. Fischer, je podle nás otevřenou záležitostí. Na druhou stranu holubičím signálem by měl být pokles prognózované trajektorie budoucích Fed sazeb – zejména pro roky 2017 až 2018 (resp. pro dlouhé období). V kontextu horké diskuze o poklesu dlouhodobé rovnovážné úrokové sazby se mohou její střednědobá a dlouhodobá očekávání posunout o 50 bazických bodů níže od roku 2017 dále. Kromě toho však v prognóze Fedu zůstane již “jen” jedno zvýšení úroků o 25 bazických bodů do konce tohoto roku.

Dluhopisy: Dluhopisům v Evropě i v Americe se před zasedáním Bank of Japan a Fedu dařilo. Německý desetiletý výnos se opět vrátil opatrně pod nulu a vyčkává co dál. Bank of Japan oznámila, že chce cílovat desetiletou sazbu. Od Fedu očekáváme, že sice sazby nezmění, ale výsledek může být těsný. Tím by trhy dostaly jasný jestřábí signál směrem k prosincovému zasedání. Co se týče včerejšího zasedání maďarské centrální banky (MNB), tak ta snížila limit na tříměsíční depozitní facilitu o HUF 700 mld., nicméně faktický dopad na trh (respektive objem takto uvolněných prostředků) by mohl být cca poloviční. To znamená, že asi 300 – 400 mld. forintů budou muset banky ukládat jinak, část například v dluhopisech. Dopad na jejich sazby však včera nebyl patrný a desetiletý výnos se i nadále drží na dohled od historických minim (kam se dostal po překvapivém zlepšení ratingu od S&P). V Česku dnes proběhne aukce státních dluhopisů. Vzhledem k přebytku likvidity na trhu lze očekávat, že ministerstvo by nemělo mít problém prodat plánované objemy.

Ropa: Cena ropy Brent včera sice měla tendence klesat, nicméně večerní data API poukázala na možný výrazný pokles zásob ropy v USA v minulém týdnu a ropa tak ztráty (více než) smazala. V případě ropy je dnešní den zajímavý nejen z titulu Fedu, ale i oficiálních dat o zásobách. Pokud by se potvrdila včerejší čísla API, tak to bude pro ropu pozitivní zpráva. Vzhledem k nejistotě ohledně výsledků zasedání Fedu a očekávaného pomalejšího růstu poptávky po ropě v příštím roce však vnímáme prostor pro růst ceny jako omezený.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!