Dnes: HDP USA, HDP eurozóna a evropské bankovní zátěžové testy

Dnes: HDP USA, HDP eurozóna a evropské bankovní zátěžové testy

Dnes čekáme silnější čísla z USA a na druhé straně Atlantiku o něco slabší hospodářské výsledky eurozóny. Navíc EU dnes zveřejní zátěžové testy velkých evropských bank, které mají potenciál znovu uvést do varu především italský a portugalský bankovní sektor.

Celkově by tak z konce týdne mohl těžit spíše americký dolar, který se může pokusit otočit lehkou defenzivu nastartovanou posledním zasedáním Fedu. Počítáme s tím, že americké HDP za druhý kvartál skončí nad očekáváním trhu a ukáže, že největší světová ekonomika roste rychleji než o 3 % mezikvartálně anualizovaně (trhy čekají “jen” 2,5 %, ale pozor na revizi minulých dat). Hlavním tahounem růstu by měla být pravděpodobně spotřeba domácností.

Podobná situace je i v eurozóně, kde sice v druhém kvartále nijak neoslnil průmysl, avšak trh práce nadále vykazoval dobrou dynamiku. I tak podle našich odhadů může výsledek lehce zaostat za očekáváním trhu (0,2 % q/q, 1,4 % y/y). Rozdíl od očekávání však nebude veliký a trhy ve finále nemusí příliš stresovat. Zvlášť když první post-brexitová čísla zatím ukazují, že ekonomiky eurozóny jsou vůči nové politické nejistotě relativně odolné.

Více pozornosti tak nakonec mohou přitáhnout zátěžové testy velkých evropských bank. Letos by z nich ovšem neměl vyplynout automatický požadavek na dolití kapitálu. Trhům nicméně nakonec dají vodítko, o jak velkou kapitálovou injekci v následujících měsících budou italské banky hrát – tržní odhady dosahují až 40 miliard eur. Nakonec však bude mnohem důležitější, na jaké formě záchrany bank se Itálie dohodne s EU – tj. jak velké náklady ponesou soukromí investoři. I když se tomu Řím brání, je třeba aby soukromí investoři nesli svůj díl bolesti a italské banky se konsolidovaly – pročistily od slabších článků. Podle OECD má Itálie stále více bankovních poboček než pizzerií.

EUR/USD: Po zasedání FOMC se kurz eurodolaru usadil pod hladinou 1,11, přičemž z klidu jej nevyrušila ani včera zveřejněná vyšší německá inflace, či dnes po ránu důležité zasedání Bank od Japan. Trh evidentně vyčkává na sérii důležitých dat v podobě amerického a evropského HDP, resp. inflace v eurozóně. Největší dopad podle našeho názoru může mít výsledek HDP za druhý kvartál v USA, kde očekáváme výrazné zrychlení tempa růstu (nad 3 procenta). Odpoledne by tedy dolar mohl zpevnit, přičemž euro může být nervózní i z očekávaného zveřejnění bankovních zátěžových testů.

Akciové indexy: S pokračujícím reportingem výsledků hospodaření firem na akciových trzích stále neutuchá dobrá nálada a indexy se po malých krůčcích znovu dostávají na dostřel maximálních hodnot. Ze společností indexu S&P 500, které doposud odkryly čísla, 80 % reportovalo vyšší než očekávaný čistý zisk, na tržbách bylo lepších 60 %. Index DJIA včera celý den tahal za kratší konec a nedokázal se přehoupnout přes zavírací hodnotu z předchozího dne. S&P 500 sice po startu padl do červených čísel, postupně se ale vrátil do plusu. Technologický Nasdaq Composite až na pár krátkých excesů držel celý den zelenou.

Zdroj: analytický tým Čsob

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!