Dnes zapomeňme na Řecko, v centru dění jsou data z trhu práce USA

Dnes zapomeňme na Řecko, v centru dění jsou data z trhu práce USA

Je čas si trochu odpočinout od řecké krize a to prostřednictvím amerických ekonomických dat, která se trochu neoprávněně schovávají ve stínu Akropole. Přitom již dnes – tedy nezvykle ve čtvrtek – máme na stole nejdůležitější měsíční makrostatistiky neboli oficiální data z amerického trhu práce.

Ještě než se k nim dostaneme, si ale řekněme, že americká ekonomika si vede v tomto čtvrtletí velmi dobře, což konec konců potvrdila i včera zveřejněná data v tomto týdnu – index podnikatelské nálady v americkém průmyslu (ISM), data o nových pracovních místech v privátním sektoru a také velmi důležité výdaje ve stavebním sektoru. V součtu se tak potvrzuje náš názor, že americký růst po propadu v prvním čtvrtletí významně akceleruje ve druhém kvartálu. K tomu, abychom mohli ještě dále zpřesnit náš běžící odhad růstu amerického HDP, nám sice ještě chybí jeden důležitý údaj (zahraniční obchod za květen – bude zveřejněn příští týden), nicméně již dnes i bez něj nám data říkají, že růst se pohybuje na velmi solidní úrovni 4 %.

A jak dnes s americkými daty? Včerejší ADP report z trhu práce naznačil, že bychom po velmi silném přírůstku nových pracovních míst v květnu měli i v datech za červen očekávat číslo viditelně vyšší než 200 tisíc. Možná, že více než tento mediálně nejvíce citovaný údaj, bude trhy zajímat údaj o růstu mezd. Pokud ty by náhodou zrychlily nad květnový růst (2,3 % meziročně), byla by to nepochybně důležitá zpráva pro Fed a hlavně trhy dluhopisů, neboť by to byla indikace toho, že je šance na silnější poptávku taženou (nominálními) mzdami. Nehledě na Řecko by se pak v takovém případě mohly úrokové sazby tlačit výše, což by určitě uvítal dolar, přičemž na druhou stranu by z takového vývoje nemohly mít radost již tak dost dlouho zkoušené emerging markets.

EUR/USD

Kurz eurodolaru včera sestupoval k hranici 1,10, když euru nepřály zprávy z Řecka a Bruselu, z nichž vyplynulo, že řecké referendum v neděli bude, přičemž věřitelé si chtějí počkat na jeho výsledek a teprve poté začnou znovu jednat. Dolaru rovněž pomohla dobrá americká data – především ADP report a index ISM z průmyslu.

ROPA

Cena měsíčního kontraktu na Brent poklesla o 2,5 %, zatímco cena ropy WTI se snížila dokonce o více než 4 % poté, co data EIA odhalila nečekaný růst zásob ropy v USA (i v Cushingu). K němu mohly přispět rostoucí dovozy, na druhou stranu však vzrostlo i využití kapacity rafinerií. Jediným číslem, které tak mohlo potěšit ropné býky, byl poměrně silný pokles zásob benzínu, jenž naznačuje solidní poptávku (nebo vyšší exporty…). Celkově lepší nálady na trzích (včera se dařilo akciím) využily naopak kovy, jejichž ceny v průměru rostly o 1,8 %.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!