Dnes zveřejní eurozóna data HDP a inflaci

Dnes zveřejní eurozóna data HDP a inflaci

Německé dluhopisy se v předvečer důležitých makro-čísel z eurozóny stabilizovaly a zastavily své novoroční ztráty. Uvidíme, jak dlouho jim to vydrží. Dnes by měl totiž Eurostat ukázat, že eurozóna ke konci roku 2016 zrychlila (na 0,4 % mezikvartálně a 1,7 % meziročně) a současně lednová euro-inflace vyskočí do blízkosti čtyřletých maxim (náš odhad 1,5 %).

Na druhou stranu většině trhu je jasné, že ani taková čísla zatím Evropskou centrální banku nepřesvědčí o ústupu z měnové expanze. I když s tím někteří bankéři z německé Bundesbanky mají problém, Mario Draghi a většina ECB si myslí, že návrat inflace k cíli ještě není trvalý, udržitelný a především rovnoměrný. To by měla potvrdit i dnešní čísla.

Zatímco německá inflace v lednu vyskočila k 1,9 %, francouzská zůstane jen těsně nad 1 % a italská ještě o poznání níže (okolo 0,8 %). Pokud nebudou nová čísla znamenat nic zásadního pro politiku ECB, pravděpodobně kratší konec německé a eurové křivky nijak neovlivní. To i proto, že se ECB v nejbližších měsících v rámci politiky kvantitativního uvolňování soustředí pravděpodobně více na nákupy krátkodobých cenných papírů. Na druhou stranu delší konec si může žít více svým vlastním životem a sledovat o něco těsněji vývoj na globálních trzích.

Pokud v USA porostou v souvislosti s dobrými čísly z trhu práce a sázkami na Trumpovy protekcionistické a fiskální plány obavy z inflace, mohou dlouhé americké dluhopisy zůstat pod tlakem. Pak těžko věřit, že by se podařilo zabránit ztrátám také na německém bundu. Výnosové rozpětí mezi německým a americkým desetiletým dluhopisem sice spadlo ze svých maxim, ale i tak je stále vyšší než 2 procentní body. Německé dlouhé výnosy tedy mohou podle našeho názoru postupně dál růst…, tedy minimálně do té chvíle, dokud to nebude příliš vadit akciovým trhům.

Eurodolaru se přiblížil k hranici 1,06

Roztahující se kreditní prémie uvnitř eurozóny pomohly krátkodobě kurzu eurodolaru, aby se přiblížil k hranici 1,06, ale příliš dlouho se zde neohřál a je zpět u hranice 1,07. Dnes budou v centru pozornosti klíčová čísla z eurozóny – HDP a inflace. Ekonomika by podle našeho odhadu měla zrychlit ve čtvrtém kvartále 2016 (0,4 % mezikvartálně, 1,7 % meziročně). Současně s tím se inflace v lednu dál bude přibližovat cíli ECB a bude atakovat čtyřletá maxima (1,5 %). Obě čísla – ač na úrovni tržního konsensu – by euru mohla prospět, tedy za předpokladu, že nevyprovokují růst rizikových prémií u italského či francouzského dluhu.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!