Dohoda OPEC o snížení produkci ropy je zatím dodržována

Dohoda OPEC o snížení produkci ropy je zatím dodržována

Máme za sebou první schůzku komise, jež by měla dohlížet na dodržování loňských dohod producentů ropy na omezení její těžby. Zástupci pěti států v čele s předsedajícím Katarem se shodli na tom, že vše prozatím probíhá podle plánu. Tedy že dohoda je dodržována a že zahrnutí producenti doposud snížili těžbu ropy asi o 1,5 miliónu barelů denně (z avizovaných cca 1,8 mb/d).

Se slovy chvály nešetřil ani ministr pro ropu z Ruska Novak, který uvedl, že vše jde zatím nadmíru dobře. Ministr al-Falih ze Saúdské Arábie navázal na své předchozí výroky z Davosu a uvedl, že prodlužování současné dohody po půl roce nemusí být třeba, respektive že je předčasné o nich mluvit. V případě, že těžaři dodrží své závazky plynoucí ze současné dohody, tak by se globální zásoby ropy měly vrátit do blízkosti svých pětiletých průměrů. Ačkoliv schůzka producentů dopadla dle očekávání – to znamená, že v této fázi (cca tři týdny po vstoupení dohody v platnost) lze jen těžko očekávat něco jiného než vyjadřování spokojenosti – tak na místě stále zůstává obezřetnost.

Jak již poznamenala minulý týden Mezinárodní energetická agentura (IEA), na zhodnocení toho, zda je dohoda dodržována, je stále příliš brzy. I když jsou statistiky o produkci a spotřebě ropy a ropných produktů zatíženy značnou mírou nejistoty, tak se však zdá, že komentáře ministra al-Faliha možná spíše zrcadlí přání producentů než pravděpodobnou budoucnost. Odhady IEA (ani EIA) nejsou s výše nastíněným tempem poklesu zásob příliš kompatibilní. Kromě toho, ani tržní indikátory nenaznačují, že by se v tuto chvíli na trhu s fyzickou ropou dělo něco zásadního.

Pravda sice je, že cena ropy po loňském listopadovém zasedání OPECu vzrostla asi o pětinu. O skutečném stavu fyzického trhu však spíše než absolutní výše cen ropy vypovídá tvar forwardové křivky (viz například dopady intervence IEA v červnu 2011). A ta prozatím skutečně žádné převratné změny (jako například náhlý nedostatek ropy na trhu) nenaznačuje. Uvidíme, s čím producenti přijdou na další schůzce. Ta by se měla odehrát ve druhé polovině března v Kataru. Do té doby již budou k dispozici první odhady produkce za leden a únor a možnost posoudit, jak se dohodu daří naplňovat, bude přece jen větší.

Cena ropy Brent se dnes ráno pohybuje nad 55 USD/barel, kam se dostala již v pátek odpoledne. Spokojenost producentů s dodržováním dohody na omezení těžby ropy, která zazněla na nedělní schůzce, tak trh patrně již do značné míry očekával. Nicméně slova chvály byla tak velká, že mohou na začátku týdne cenu ropy lehce podporovat.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!