Dohodne se Opec s Ruskem na snížení objemu těžby ropy?

Dohodne se Opec s Ruskem na snížení objemu těžby ropy?

Bouře ve sklenici vody točící se okolo italského referenda rychle odezněla, a tak je třeba se soustředit na jiné podstatnější informační signály – třeba ty točící se okolo ropy. O víkendu totiž dojde na avizovanou schůzku zástupců OPECu s producenty mimo “kartel” a budou se dohadovat na příspěvku vnějších producentů ke stabilizaci trhu s ropou. Zástupci OPECu přitom mohou být s reakcí trhu na jejich dohodu, alespoň prozatím, spokojeni.

Cena ropy Brent se dostala nejvýše od léta 2015. To platí i přesto, že jejich produkce v listopadu patrně vzrostla na nová historická maxima a podobný vývoj lze očekávat i v prosinci. Připomeňme, že OPEC dle textu dohody z 30. listopadu však počítá s tím, že se k ní připojí i producenti mimo “kartel”. O tom, jak přesně bude jejich příspěvek vypadat, se bude jednat právě tuto sobotu, opět ve Vídni. OPEC přitom předpokládá, že těžaři, kteří nejsou jeho členy, z trhu denně “odstraní” dalších 600 tisíc barelů ropy. Někteří z nich, jako například Brazílie, již otevřeně a jasně vystoupili proti tomuto požadavku.

Celkově je nicméně velice pravděpodobné, že i dohoda s Ruskem a spol. projde. A to už proto, že by bylo značně netaktické ohrozit složitě dosahovanou shodu OPECu a vyvolat tím opětovný pokles cen ropy. Ochota producentů “kartelu” snížit svou produkci sice patrně nestojí a nepadá s tím, zda se k ní připojí i ostatní. Lze však čekat, že část trhu by si případnou zdrženlivost Ruska a spol. mohla vykládat i tímto způsobem. Rusko tak patrně závazek “postupně v závislosti na technických možnostech omezit těžbu až o 300 tisíc barelů denně” zopakuje. To může ceny ropy posunout ještě dál vzhůru (do rozmezí 55-60 USD/barel).

Tvrdší oříšek bude samozřejmě samotné dodržování dohody, a to právě zejména ze strany Ruska. To sice v minulosti slíbilo už leccos, ale dodržování dohod ohledně omezení těžby ropy nepatřilo mezi jeho silné stránky (např. rok 2001). Zjistit, že se možná někde objevuje více ropy, než má, však může trvat několik měsíců. Rusko totiž může mlžit déle, než například země v jádru OPECu, neboť většinu ropy vyváží ropovody a nikoliv pomocí v dnešní době již celkem snadno sledovatelných tankerů.

Cena ropy sice měla včera odpoledne tendenci k poklesu, ale i tak se drží vysoko nad 50 USD/barel. Data o amerických zásobách ropy od API zveřejněná večer na cenu zásadnější vliv neměla. Dnes trh sleduje zejména obdobné statistiky od ministerstva energetiky (EIA). Pokud i ono potvrdí výraznější než očekávaný pokles zásob surové ropy v minulém týdnu, tak může cena mírně vzrůst. Jinak se však pozornost pomalu soustředí na víkend, kdy Rusko a spol. patrně stvrdí dohodu s OPECem na jejich příspěvku ke stabilizaci trhu s ropou. To může znamenat růst ceny ropy nad 55 USD/barel.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!