Donal Trump oslabil dolar

Donal Trump oslabil dolar

Kurz dolaru a eura včera kolísal okolo výchozích hodnot. Brzy ráno a po poledni slabě rostl dolar, dopoledne a v podvečer o 0,1 procenta zase euro. O zhruba 0,2 procenta odpoledne rostla libra na páru s dolarem. Dolar včera večer výrazně oslabil po slovech prezidenta Trumpa, který se nechal slyšet, že americká měna je příliš silná a že “má rád nízké úrokové sazby”. I proto možná nechal ve hře znovuzvolení J. Yellenové do čela Fedu (končí jí mandát v únoru 2018), kterou sice pranýřoval v předvolební kampani, ale nyní o ní prohlásil “že jí respektuje a líbí se mu…“.

Dnešní kalendář očekávaných událostí sice v americkém případě obsahuje “jen” americkou výrobní inflaci, ale evropské subjekty na trhu by si měly s ohledem na nadcházející svátky dát pozor na zítřejší data, která v USA obsahují spotřebitelskou inflaci a maloobchodní tržby. Kromě toho je třeba mít na paměti blížící se francouzské volby, které již zvedly na eurodolarovém trhu implikovanou volatilitu. Ta však může růst dále, vyhlídky prezidentských favoritů jsou velmi těsné.

Česká koruna se drží v blízkosti 26,70 EUR/CZK a přirozený tlak na zisky se zdá být relativně slabý. To by mohlo vést časem k tomu, že někteří ze sázkařů na “silnější” korunu ztratí trpělivost a začnou vybírat zisky. Dnešní čísla o únorové platební bilanci by měla jenom potvrdit, že na začátku roku jich přišlo do Česka poměrně dost. Posun nad 26,70 EUR/CZK by mohl vést trh teoreticky časem k testování intervenční hranice zespodu.

Dluhopisy: Globální trhy dál zůstávají v lehkém defenzivním módu, kdy se příliš nedaří rizikovým aktivům, bezpečné výnosy se drží nízko. Svoji roli sehrávají blížící se francouzské volby a rostoucí napětí mezi USA a Ruskem. Výnos desetiletého německého dluhopisu se tak dál držel pod 0,20 %. Konec týdne bude s blížícími se velikonočními svátky klidnější.

Ropa: Přetahovaná mezi rostoucí americkou produkcí ropy a klesajícím výstupem v zemích OPEC pokračuje. Včerejší data americké agentury EIA ukázala, že americký výstup podporovaný břidlicovou ropu stále roste, což se negativně podepsalo na ceně. Naopak ostře sledovaná měsíční zpráva OPEC potvrdila, že země kartelu dodržují závazek snižovat výstup. V březnu OPEC snížil výstup o 153 tisíc barelů, což naopak pomohlo ropě smazat ztráty a dnes po ránu opět roste.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!