Donald Trump srazil dolar k zemi. Co na to Fed?

Donald Trump srazil dolar k zemi. Co na to Fed?

Pravděpodobné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách sebou na trhy přináší značnou nervozitu a volatilitu. Investoři utíkají do bezpečných aktiv, jakými je například euro, japonský jen nebo švýcarský frank. Nejvíce Trumpovým vítězstvím zřejmě utrpí rozvíjející se trhy. Letošní zvýšení sazeb ve Spojených státech letos nejspíš vzalo za své.

Pravděpodobné vítězství Donalda Trumpa sráží americký dolar k zemi

Novým prezidentem Spojených států se s největší pravděpodobností stane Donald Trump. Jeho vítězství přináší na finanční trhy značnou nejistotu a s tím i zvýšenou volatilitu. Investoři utíkají do tak zvaných bezpečných aktiv, mezi které ale americký dolar tentokrát patřit nebude. Ten již od rána ztratil 2,3 %, když oslabil na 1,128 USD/EUR. Zájem bude naopak o společnou evropskou měnu, japonský jen nebo švýcarský frank. Benefitovat by mohly i dluhopisy vyspělých zemí a také zlato. Na americký dolar nepříznivě dopadá nevypočitatelnost nového prezidenta a také pravděpodobný odklad zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Nejvíce však negativní dopady Trumpova vítezství pocítí rozvíjející se trhy a především ty země, které jsou pro USA významným obchodním partnerem. Mezi ty patří například Kanada, Mexiko, Korea, Taiwan, Irsko a Čína. V případě zavedení vysokých cel a ochranářské politiky by tyto země trpěly nejvíce.

Aby Fed zklidnil situaci na trhu, pravděpodobně odloží prosincové zvýšení sazeb a přispěchá s více holubičí politikou. Příští rok by však naopak zvolení Trumpa otevíralo prostor většímu zvyšování sazeb. Důvodem jsou daňové změny, které Trump navrhuje. Ty by měly vést k vyššímu růstu HDP o 0,5 pb v letech 2017-2018 a předpokládanou recesi v letech 2018 – 2019 o půl roku odsunout. Z dlouhodobého hlediska však ochranářská politika, kterou Trump navrhuje, představuje riziko zpomalení nejen pro Spojené státy, ale i pro celou globální ekonomiku. Otázkou ovšem je, nakolik zůstane pouze u předvolebních slibů a nakolik se přemění v reálné kroky.

Zdroj: Komerční banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!