Draghi včera ocenil inflaci, podpořil euro i výnosy EU dluhopisů

Draghi včera ocenil inflaci, podpořil euro i výnosy EU dluhopisů

Mario Draghi včera zaskočil trhy jestřábím komentářem. Podle jeho slov na místo “deflačních tlaků začínají působit tlaky pro-inflační”. Současně dodal, že v takovém případě může centrální banka přizpůsobit nastavení měnové politiky. Vrátil tak do hry možnost, ve kterou jsme po posledním zasedání ECB a nízké inflační prognóze prakticky přestali věřit – možnost rychlejšího útlumu politiky kvantitativního uvolňování.

V tuto chvíli ECB plánuje do finančního systému pumpovat peníze tempem 60 miliard euro měsíčně minimálně do konce roku 2017. Po včerejších slovech Maria Draghiho se ale zdá, že přes horší inflační prognózu se Evropská centrální banka chystá ocenit rychlejší růst a přece jen v nejbližších měsících lehce utáhnout měnovou politiku. V tuto chvíli tedy čekáme, že omezí tempo QE (pravděpodobně z 60 na 40 miliard eur/měsíčně) již během podzimních měsíců. Definitivní ústup z QE (postupná redukce na nulu) začne ale pravděpodobně až v roce 2018.

Dopady včerejšího vystoupení Maria Draghiho na trhy byly výrazné, a to nejen v Evropě. Šéf ECB svými slovy nastartoval nejprudší výprodej amerických dluhopisů za posledního půl roku. Prudce šly nahoru i výnosy německého bundu a celková averze k riziku na globálních trzích – index strachu VIX se odrazil z blízkosti historických minim jako bodnutý včelou. Mario Draghi současně výrazně pomohl euru – to na frontě s dolarem posílilo skoro o 2 %. Vyšší averze k riziku naopak dostala pod tlak řadu měn ve střední a východní Evropě včetně koruny. V uplynulých týdnech jsme upozorňovali na to, že vysoká trpělivost “sázkařů” na zisky koruny je podmíněna především pokračováním QE v eurozóně, které výrazně stlačuje na globálních trzích averzi k riziku. Včera Mario Draghi jenom potvrdil, jak moc jsou současná tržní “pohoda” a “nízká volatilita ” dílem ECB. Ústup z její měnové expanze může nastartovat bouřlivější časy.

Dluhopisy: Nejvlivnější událostí včerejšího dne bylo dopolední vystoupení Maria Draghiho. Šéf ECB opatrně naznačil možné odklánění banky od holubičího postoje, čímž poslal výrazně vzhůru evropské dluhopisy a eurodolar. S eurem se částečně svezla britská libra, která sice proti dolaru posílila, ale jinak proti společné měně i koruně byla slabší. Euro navíc bodovalo i proti středoevropským měnám, takže samozřejmě oslabil jak zlotý, tak forint. Dnešní kalendář očekávaných událostí je celkem nezajímavý, nicméně bude důležité sledovat, kam se bude pohybovat eurová výnosová křivka. Technicky vzato může eurodolar klidně dále stoupat, přičemž stopku by mu mohla vystavit eventuálně až červnová inflace v eurozóně (zveřejněná v pátek), která bude spíše nižší.

EUR/CZK: Česká koruna začíná lehce reagovat na nárůst averze k riziku po jestřábích komentářích Maria Draghiho z ECB. Koruna a celá střední Evropa v tuto chvíli podle nás do značné míry těží z pokračování QE v eurozóně a jakékoliv zmínky o rychlejším ukončení této politiky bude region vnímat negativně. Měnový pár se dostal na 26,30 EUR/CZK a pokud obavy z utaženější měnové politiky v eurozóně budou trhy ještě zaměstnávat, může v nejbližších dnech koruna zůstat pod tlakem.

Zdroj: analytický tým ČSOB

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!