ECB je podle zápisu z červencového zasedání spokojena s ekonomikou eurozóny

ECB je podle zápisu z červencového zasedání spokojena s ekonomikou eurozóny

ECB má podle zápisu z červencového zasedání hned několik důvodů ke spokojenosti a teoreticky by tak v září nemusela spěchat s novým uvolňováním měnových kohoutů.

Za prvé, růst v první polovině roku překvapil ECB i trhy pozitivně a prokázal značnou odolnost vůči vnějším rizikům. Je to především díky dobrému výkonu trhu práce – ve velkých ekonomikách eurozóny vidíme nejvyšší přírůstky zaměstnanosti od roku 2008. A podle průzkumů mezi podniky v průmyslu i v sektoru služeb se zdá, že ochota nabírat zůstává i po britském referendu vysoká. Dnešní růst sázející na trh práce a sílící domácí poptávku je odolnější než růst čerpající primárně z vývozů, na kterých eurozóna závisela v letech 2010-2013.

Za druhé, dál zrychlují úvěry a podle průzkumu ECB se zlepšuje i jejich dostupnost a to především pro podniky. Současně se také vylepšuje poptávka firem po úvěrech a to navíc všechna přijatá opatření ECB ještě nezačala na trhu naplno působit.

Za třetí, první post-brexitová čísla ukazují, že podniky v eurozóně v první reakci na britské referendum neplánují šlapat na brzdu. Je to přitom jedna z věcí, které podle červencového zápisu ze zasedání ECB centrální bankéři chtějí “bedlivě” sledovat. Na základě nich se rozhodnou, zda je třeba ekonomiku stimulovat novými opatřeními nebo ne. Existují samozřejmě i dobré důvody, proč se mít na pozoru a ECB je ve svém zápisu zmiňuje.

Na prvním místě platí, že inflace přes očekávaný nárůst zůstane ve své jádrové složce v dohledné době slabá. Achillovou patou probíhajícího oživení zůstává v některých regionech bankovní sektor (Itálie, Portugalsko). A volební kalendář v následujících dvanácti měsících v eurozóně připomíná procházku minovým polem. I tak se při pohledu na super-drahé německé bundy a stlačené rizikové rozpětí na španělských a italských dluhopisech nelze ubránit dojmu, že trhy ochotu ECB povzbudit ekonomiku novými stimuly lehce přeceňují.

EUR/USD: Americký dolar zatím není příliš schopen ocenit jestřábí komentáře členů Fedu. Včera zopakoval své volání po vyšších sazbách šéf newyorského Fedu Dudley a šéf sanfranciského Fedu Williams – oba bližší spolupracovníci Janet Yellenové. Williams dokonce otevřeně hovořil o nutnosti zvýšit sazby spíše dříve než později. Zdá se ale, že do vystoupení Janet Yellenové v Jackson Hole (příští týden) nezačnou brát trhy volání po vyšších sazbách úplně vážně. Navíc z pohledu dolaru nemusí rostoucí sázky na vyšší sazby v tomto roce posunout nutně nahoru celý krátký konec americké křivky. EUR/USD je nejvíce citlivý na rozpětí mezi dvouletými swapy a trhy si jednoduše mohou rychlejší krok Fedu přeložit tak, že o to méně bude Fed dělat v následujícím roce…, jednoduše řečeno dvouletá americká sazba může zůstat stabilní.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!