ECB se v červnu nechystá změnit měnovou politiku

ECB se v červnu nechystá změnit měnovou politiku

Zatímco Evropská centrální banka se snaží nevyvolat v podstatě žádná očekávání ohledně změny nastavení své měnové politiky – ať už jde o sazby nebo korekci kvantitativního uvolňování – trh s napětím očekává, zda se od červnového zasedání ECB přece jen nedočká alespoň nějaké drobné změny v rétorice, která by naznačila budoucí zpřísnění politiky ECB.

Naproti tomu ČNB docela hovoří o brzkém zvyšování úrokových sazeb; sice podmíněně, ale přece jen je o něm slyšet. Ze zápisu z jednání ECB z konce dubna, který se teprve včera dostal na světlo světa, vyplývá výrazná spokojenost s ekonomickým vývojem eurozóny podpořeném uvolněnou měnovou politikou na jedné straně, nicméně zdůrazňuje i rizika a zejména pak stále utlumenou inflaci na straně druhé.

V době zasedání však ECB měla k dispozici pouze inflační data za březen, která tehdy překvapila propadem z 2 % na 1,5 %. Na červnovém zasedání už ECB uvidí opětovný nárůst inflace na 1,9 % (duben) a současně bude mít od Eurostatu k dispozici první odhad květnové inflace. Současně uvidí i nárůst jádrové inflace za duben z předchozích 0,7 na 1,2 % a dále bude muset vzít v úvahu i lepší ekonomický vývoj eurozóny v prvním čtvrtletí. Bude jí to všechno ovšem stačit k tomu, aby začala mluvit o zpřísňování měnové politiky?

Pravděpodobně ne. Vždy se najde dost argumentů, které nalezneme i ve včera zveřejněném zápisu, k tomu, aby změnu své komunikace ještě oddálila. Znovu se tedy nejspíše dozvíme, že ekonomický vývoj eurozóny je velmi příznivý, nicméně rizika – zvláště ta externí – přetrvávají. Že celková i jádrová inflace jsou volatilní, růst mezd stále utlumený, a proto na změnu postoje ECB bude třeba vyčkat na potvrzení dosavadních pozitivních trendů. Tentokrát bude mít ECB k dispozici i novou prognózu, která ovšem může (naznačila to minulá diskuse) dokonce snížit výhled inflace. Pokud nový výhled nevyzní dramaticky lépe než ten předchozí, což asi není pravděpodobné, tak se ani v červnu trhy od ECB příliš nového nedočkají. A nakonec, ani silnější euro ECB nebude zrovna argumentem pro rychlejší utahování měnových kohoutů v eurozóně.

Koruna: Koruně stejně jako dalším měnám včera nesvědčilo rostoucí napětí okolo amerického prezidenta, a tak se česká měna včera svezla na stejné vlně jako ostatní měny v regionu. Nejprve vůči euru ztratila půl procenta, nicméně během odpoledne větší část této ztráty zase vykryla a zakončila den blízko 26,55 EUR/CZK. Dá se předpokládat, že si koruna zase začne všímat spíše domácího dění, a zejména pak názorů centrálních bankéřů prezentovaných v médiích. O možném zvyšování úrokových sazeb tento týden už totiž mluvili dva členové bankovní rady. V obou případech vyznívá možnost zpřísňovat měnovou politiku podmíněně. Zvlášť z dnes zveřejněného rozhovoru vyplývá provázanost nastavení sazeb a kurzu koruny. Tedy čím více koruna posílí, tím opatrněji bude ČNB našlapovat.

EUR/USD: Americká měna včera korigovala ztráty proti euru. Měla tendenci posilovat i na páru s librou, ale té pomohl k ziskům nečekaně silný maloobchod. Vypadá to, že globální trhy včetně těch devizových se začínají zklidňovat, což platí i pro kurz eurodolaru. Přichází čas více se věnovat fundamentům a komunikaci centrálních bankéřů. Konkrétně dnes vystoupí dva vlivní členové Fedu – Bullard a Williams, kteří mohou pohnout trhem, neboť červnové zasedání FOMC se blíží.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!