Ekonomika USA: HDP zpomalil tempo růstu

Ekonomika USA: HDP zpomalil tempo růstu

Americká ekonomika rostla v druhém čtvrtletí (q/q, anualizovaně) pouze o 1,2 %, trh (BBG) přitom čekal více než dvojnásobné zlepšení na úrovni 2,5 %. Nepříjemnou zprávou je také revize předchozího kvartálu, během 1Q16 činil růst ekonomiky v USA 0,8 %, prvotní údaj přitom hovořil o čísle 1,1 procenta. První kvartál je však již dávno za námi, trhy hledí kupředu, takže zhoršená 1Q revize na investory nebude mít vliv, závažnější je výrazně pomalejší 2Q, který může odkazovat na celkově slabší výkon pro celý letošní rok. Je to navíc už potřetí za sebou, kdy kvartální růst nedosáhl na odhady.

K rychlejšímu růstu hrubého domácího produktu přispěly prakticky pouze spotřebitelské výdaje, naopak pokles zásob a investic ekonomickou expanzi brzdily. Na meziroční bázi došlo v 2Q ke zpomalení tempa růstu na 1,2 % (-0,4 p.b. q/q). Cenový index PCE ve 2Q q/q zpomalil na 1,7 % z úrovně 2,1 % v 1Q16 po revizi. Pohled na strukturu dnešního reportu však částečně vylepšuje celkově slabší čísla. Soukromá spotřeba v 2Q výrazně zrychlila (+4,2 %, vs. 1,6 % v 1Q16), zlepšila se také dynamika exportů (po třech kvartálech opět kladný výsledek) a dovoz zpomalil svůj pokles, takže příspěvek čistého exportu k růstu byl kladný ve výši 0,2 p.b.

Hlavní brzdou růstu tak byly investice, které zrychlily svůj q/q propad na -9,7 % z -3,3 % v 1Q16. Nejvýraznější úbytek nového kapitálu pak zaznamenaly investice do struktur a residenčního bydlení. Méně utrácela také vláda na centrální i místní úrovni, což se projevilo v negativním příspěvku k růstu HDP ve výši necelých 0,2 p.b. Při pohledu na celkově slabou investiční aktivitu v 2Q16 potěší, že výdaje do výzkumu a vývoje i přes celkový pokles rostly a totéž platí pro softwarové investice. Pokud navíc uvážíme, že investiční aktiva je typicky silně volatilní, tak dnešní čísla nejsou až takovým zklamáním.

Klíčová složka amerického HDP – soukromá spotřeba naopak solidně posílila. Robustní trh práce, klesající nezaměstnanost a rostoucí (reálné) mzdy vylepšují spotřebitelský apetit domácností, což již několik měsíců potvrzují indexy spotřebitelské důvěry (Michiganský index i ukazatel Conference Board). Osobní příjem Američanů vzrostl v 2Q y/y o 2,9 % zejména zásluhou vyšších platů (+2,6 % y/y), disponibilní příjem poskočil o 3,1 % y/y. Celkově jsou představená čísla horší, robustní soukromá spotřeba a odkaz na volatilní investiční aktivitu pouze mírní negativní vyznění dnešního reportu. Také pro Fed jsou čísla zklamáním, které posiluje argumenty pro natažení politiky vyčkávající lepší čísla, jež by ospravedlnila úrokový hike. Takovými daty však report o růstu HDP za 2Q16 určitě není, což dokládá mj. pohled na dolar, který na páru s eurem ztrácí už 0,8 %. Snížily se také sázky na růst sazeb na zářiovém zasedání Fedu (aktuálně 22%, před zveřejněním zprávy o HDP 28 %).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!