Ekonomikám USA a eurozóny se podle indexů PMI daří

Ekonomikám USA a eurozóny se podle indexů PMI daří

Týden do zasedání Fedu a dva týdny před americkými volbami to nevypadá s konjunkturou na obou stranách Atlantiku špatně. Alespoň touto řečí hovoří poslední údaje o podnikatelských náladách zveřejněné v posledních dnech v USA a eurozóně.

Začněme nejprve na starém kontinentě, kde podnikatelská nálada v eurozóně zdolala letošní maxima. Indexy PMI vystoupaly v říjnu na letošní maxima (53,7 bodu). Zlepšila se přitom jak nálada v sektoru služeb, tak především v průmyslu. To je dobré znamení, protože průmysl v třetím kvartále lehce šlápl na brzdu. Potěšitelné je, že se zdravě vyvíjí jak nové zakázky, tak aktuální výroba i zaměstnanost. Dnes bude sice ještě zveřejněn německý index Ifo, ale my i tak na základě zatím dostupných čísel věříme, že ekonomika eurozóny by měla ve druhém kvartále růst nadále tempem 0,3 % mezikvartálně. To není vůbec špatný výsledek, vezmeme-li v úvahu, že eurozóna rostla v první polovině roku (na její poměry) celkem slušně.

Rovněž ve Spojených státech se podnikatelské nálady v průmyslu po několikaměsíčním útlumu vydávají výše. Naznačil to jak minulý týden zveřejnění index od philadelphského Fedu, tak třeba včerejší index PMI pro Spojené státy. To jsou dobré signály od měkkých dat před zveřejněním hlavního tvrdého čísla – růstu amerického HDP za 3. kvartál, který by měl být konečně viditelně nadprůměrný (náš běžící odhad ukazuje dokonce na tříprocentní růst). Sečteno a podtrženo: čas od času zmiňovaná nejistota před prezidentskými volbami v USA či naopak plošně vyhlížený postbrexitový negativní šok nemají zatím v datech prakticky žádnou oporu a americká i západoevropská ekonomika se mimo jiné i díky bezprecendentní podpoře centrálních bank pohybují uspokojivým tempem vpřed.

EUR/USD: Velmi dobré výsledky podnikatelských nálad v eurozóně zanechaly včera na kurzu eurodolaru jen zanedbatelné stopy a euro jen nepatrně oslabilo. Zdá se, že trh se již plně koncentruje na nadcházející zasedání Fedu (příští středu), které by mimo jiné podle komentátorů z Wall Street Journal mělo vyslat jasný signál o prosincovém zvýšení úroků ze strany FOMC. Dnes to však budou události z eurozóny, které by mohly pohnout trhem – jednak je na pořadu dne zveřejnění německého Ifa a jednak vystoupí prezident ECB Draghi.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!