Erste Bank zveřejnila výsledky hospodaření, oznámila vyšší dividendu

Erste Bank zveřejnila výsledky hospodaření, oznámila vyšší dividendu

Hlavní události

  • Erste zveřejnila nepatrně horší výsledky hospodaření, oznámila však vyšší dividendu.
  • Západoevropské akcie by dnes měly zahájit mírným poklesem.
  • Z makroekonomických indikátorů budou na sebe dnes největší pozornost poutat statistiky z amerického trhu práce. Pravý břeh Atlantiku nabídne finální indexy PMI ze sféry služeb za EMU jako celek i jednotlivé země.
  • Výsledková sezóna pokračuje v plném proudu. Údaje o hospodaření zveřejní investiční skupina Berkshire Hathaway a několik dalších méně známých amerických společností, na starém kontinentě to bude německá automobilka BMW, italská banka Intesa Sanpaolo nebo německá Commerzbank.
  • Analytici Société Générale snížili dnes ráno doporučení na Držet pro dvě britské společnosti, a to výrobce potravinových přísad Tate & Lyle a chemičku Croda International.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie navázaly na vývoj z předchozích dnů a index S&P 500 tak utrpěl další ztráty, které dosáhly 0,4 %. Od začátku července tak uzavřel poprvé pod psychologickou hranicí 2100 bodů. Mezi nejvíce padající tituly patřily akcie technologických a farmaceutických firem, které přišly o jedno procento, naopak nad vodou se udrželo trio energetických, síťových a finančních společností. Z větších firem na korporátní zprávy reagovaly akcie Facebooku, které propadly o bezmála šest procent v reakci na pomalejší růst tržeb a vyšší náklady, či pojišťovny AIG (-4,0 %), jejíž výsledky zaostaly za odhady. Naopak jedním z největších skokanů směrem nahoru byly akcie ropné společnosti Marathon Oil (+10,8 %), která vykázala nižší ztrátu při vyšší než očekávané produkci.

Asijské burzy rovněž pokračovaly v poklesech. Nejhůře se dařilo japonským akciím (Topix  1,6 %), které navíc doháněly včerejší ztráty celého regionu, když tamní trh byl ve čtvrtek zavřený. Výraznější ztráty (-0,9 %) utrpěl ještě australský index, ostatní burzy pak oslabují do půl procenta.

Událostí dnešního dne budou statistiky z amerického trhu práce. Lepší výsledky by dále upevnily očekávání, že americká centrální banka zvýší úrokové sazby na svém prosincovém zasedání. Trh s takovým krokem počítá téměř na 80 %. Za této situace by lepší údaje podpořily sentiment na trzích, z čehož by mohly těžit i akciové trhy, na druhou stranu velké otevírání pozic v kontextu nadcházejících prezidentských voleb se čekat příliš nedá.

Erste Group

Rakouská Erste Group zveřejnila dnes ráno výsledky hospodaření za třetí kvartál. Čistý úrokový výnos dosáhl 1,07 mld. EUR (odhad Bloombergu 1,09 mld. EUR), provozní zisk činil 660,4 mil. EUR (671,5 mil. EUR). Mírně za odhady zakončil i výnos z obchodování, který dosáhl necelých 435 mil. EUR. Pozitivem byla tvorba opravných položek ve výši 37,4 mil. EUR, která byla poloviční oproti odhadům. Čistý zisk pak jen lehouce překonal očekávání, když dosáhl 337,4 mil. EUR.

Management potvrdil svůj výhled pro letošní ukazatel ROTE, který by měl dosáhnout více jak 12 %. Pro rok 2017 čeká ROTE nad 10 % za předpokladu, že k jednorázovému daňovému odvodu (cca 200 mil. EUR) dojde již v letošním roce a tržby budou v příštím roce alespoň na totožné úrovni jako letos.

Erste zároveň uvedla, že by mohla vyplatit dividendu z letošního zisku ve výši 1 EUR na akcii (0,50 EUR z loňského zisku), což představuje dividendový výnos zhruba 3,5 %. Konsensus Bloombergu ukazuje na 0,70 EUR.

Výsledky hospodaření byly celkově mírně slabší, avizovaná dividenda naopak vyšší. Očekáváme, že by trh mohl spíše ohodnotit výši dividendy, cena akcií by tak měla reagovat mírným růstem.

Zdroj: analytický tým KOMERČNÍ BANKY

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!