Eurozónu čeká HDP a inflace, v USA zasedá tento týden Fed

Eurozónu čeká HDP a inflace, v USA zasedá tento týden Fed

Na globálních trzích tento týden nejprve přitáhnou pozornost čísla z eurozóny. Dnes čekáme, že HDP za třetí kvartál skončí relativně slušným výsledkem – eurozóna by měla dál růst tempem 0,3 % mezikvartálně a meziročně jen kosmeticky zpomalit na 1,5 %. To by se mělo Evropské centrální bance líbit. A podobně tomu bude i s prvním odhadem inflace za říjen – počítáme s nárůstem na 0,6 %. To by měla být nejvyšší hodnota od dubna 2014, kdy právě pod vlivem rostoucí inflace zažily velice nepříjemné výprodeje eurové dluhopisy.

V tuto chvíli budou trhy primárně čekat na to, zda dobrá čísla nakonec povedou ECB k oznámení ústupu od politiky QE. I když čísla tento týden budou dobrá, nebudou natolik silná, aby dala jednoznačný signál ohledně prosincového zasedání ECB. Škraloupem na jinak dobrém výsledku zůstane podle nás přetrvávající nízká jádrová inflace. V druhé polovině týdne se pozornost stočí do USA.

Nejprve k zasedání Fedu, který v předvolební atmosféře nebude chtít nikoho překvapit nečekaným utažením měnové politiky. Důležité bude ale sledovat, jak moc v doprovodném komentáři Fed otevře dveře prosincovému růstu sazeb. Ten už je v tuto chvíli v tržních cenách skoro ze 70 %. Vedle komentářů z Fedu budou hrát na trzích minimálně stejně důležitou roli říjnová čísla z USA. Naše očekávání jsou opět nad trhem a to jak v případě podnikatelské nálady v průmyslu (ISM), tak v případě čísel z trhu práce (payrolls). Celkově tak čekáme týden, ve kterém by slušná makročísla z obou břehů Atlantiku měla oslabovat dluhopisy a mohla by teoreticky hrát lehce do karet dolaru. Situaci mohou však zkomplikovat blížící se americké volby, které dolaru zjevně braly v uplynulém týdnu trochu chuť k životu.

Dluhopisy:

Výnosy německých a amerických dluhopisů po poměrně slušných výprodejích již v závěru týdne spíše stagnovaly. I tak se desetiletý německý výnos drží v blízkosti 0,2 %, kde se pohyboval naposledy v květnu tohoto roku. Pokud v tomto týdnu dostaneme sadu dobrých čísel z eurozóny i z USA, neměla by to být pro dluhopisy nijak dobrá zpráva. Zachránit je teoreticky může rostoucí napětí před volbami v USA nebo horší čínská čísla (PMI).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!