Evropská centrální banka (ECB) zatím neplánuje prodloužit program QE, euro posiluje

Evropská centrální banka (ECB) zatím neplánuje prodloužit program QE, euro posiluje

Evropská centrální banka naplnila naše očekávání a rozhodla se v září s měnovou politikou nehýbat. Zásadní zprávou pro český trh je, že ECB dál počítá s ukončením QE (přímého tisku peněz) v březnu 2017. Mario Draghi dokonce vyloučil, že by se o natažení QE centrální bankéři tentokrát vůbec bavili. To otevírá dveře také k ukončení intervencí v Česku v polovině příštího roku. I když pro ČNB jsou z hlediska opuštění intervenčního režimu zásadní domácí inflační tlaky, politika ECB je také faktorem, který může spolu-rozhodnout o načasování exitu z intervenčního režimu.

Domácím fundamentům v tuto chvíli věříme – poslední prognóza ČNB je možná až moc optimistická, inflační tlaky ale podle nás skutečně spolu se mzdami mohou sílit a samy o sobě být argumentem pro konec intervencí v polovině roku 2017. Větší nejistota je spojená s externími riziky ohrožujícími český inflační výhled (například vývoj cen ropy, výrobních cen v eurozóně) a především s politikou ECB. Těžko si totiž představit ukončení intervencí (utažení měnové politiky) ve chvíli, kdy by ECB mířila zcela opačným směrem. Právě proto je včerejší rozhodnutí ECB důležité – zvyšuje pravděpodobnost ukončení intervencí v polovině příštího roku. Může také zvýšit sázky na zisky české koruny a vést tak k posílení forwardových kurzů hlouběji pod intervenční úroveň 27,00 EUR/CZK.

Co čekat dál?

Věříme, že ECB v prosinci 2016 oznámí postupné utlumování programu QE (snižování nákupů) od března 2017 do konce příštího roku. To by mohlo ČNB vyhovovat, a pokud nás nezklamou domácí fundamenty, mohli bychom vidět konec intervencí v polovině roku 2017 (druhý až třetí kvartál 2017 – pravděpodobnost 60 %). Pravděpodobnost, že by došlo k ukončení intervencí před koncem roku 2016 je prakticky nulová a nízká je podle nás i šance na exit v prvním kvartále 2017. Odhadovat rovnovážný kurz v době exitu je alchymie, která nám vychází okolo 25 korun za euro (s extrémně vysokou mírou nejistoty). Čekáme nicméně, že ČNB nedovolí koruně v měsících po exitu posílit o moc dál než do úrovní 25,70-26,00 EUR/CZK.

EUR/USD: S kurzem eurodolaru se konečně začalo po prázdninách trochu obchodovat a může za to ECB. Jestřábím způsobem laděné vystoupení prezidenta ECB Draghiho vyneslo kurz eurodolaru až nad hranici 1,13. Nicméně další pokles již tak nízkých žádostí o podporu v USA přiživil růst dolarových úroků, což naopak pomohlo dolaru, takže eurodolar se vrátil zpět k úrovni 1,125. Dnes bude sice trh ještě dále (do)vstřebávat včerejší zasedání ECB, ale odpoledne si musí dát pozor na dvě vystoupení amerických centrálních bankéřů (Rosegren, Kaplan), která budou před blížícím se zasedáním FOMC velmi důležitá.

Dluhopisy: ECB včera působila zdrženlivým dojmem. Beze změny tak zůstává nejen nastavení sazeb, ale především politika kvantitativního uvolňování (QE). A to platí i pro indikovaný konec QE v březnu 2017 (cca za půl roku). ECB se o něm dokonce podle Draghiho vůbec nebavila. To byla jednoznačně negativní zpráva pro německé dluhopisy, jejichž výnos na deseti letech vystoupal o 8 bps. Naopak krátký konec české křivky pod vlivem basis swapů padá dolů – výnos dvouletého dluhopisu spadl v posledních dnech o více než 20 bps na -0,55 %.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!