Evropská ekonomika v roce 2017

Evropská ekonomika v roce 2017

Příští rok bude Evropa do velké míry žít opět politikou. Index hospodářsko – politické nejistoty v Evropě vystoupal v roce 2016 kvůli brexitu, pádu italské vlády a volbám v USA k historickým maximům. Dobrou zprávou je, že to zatím není nijak výrazně cítit v tržním napětí ani ve výkonu ekonomiky. Nikde ale není psáno, že se ekonomika tak lehce vyrovná s politickým napětím i v roce 2017.

V roce 2017 nás čekají volby v Nizozemí, Francii a Německu – ve všech těchto zemích jsou přitom na vzestupu radikálnější pravicové strany, z nichž některé mají v plánu vyvolat hlasování o setrvání v EU (Francie, Nizozemí). Směrem k předčasným volbám se může ubírat i politický vývoj v Itálii, kde opoziční hnutí pěti hvězd volá po referendu o vystoupení z eurozóny. To vše ve chvíli, kdy italské banky pravděpodobně budou potřebovat pomocnou ruku. Takovým politickým scénářům sice nedáváme zatím vysokou pravděpodobnost – buď proto, že antisystémové strany nemají zatím tak výraznou podporu (v Německu má AFD 10-15 %) nebo cesta k další fragmentaci EU naráží na řadu ústavních překážek (proporční hlasovací systém v italském senátu).

Na druhou stranu rok 2016 jasně ukázal, že politika dokáže překvapit a průzkumům veřejného mínění není radno vždy věřit. Investoři tedy mohou mít z nabitého volebního kalendáře vcelku pochopitelně strach. Zvlášť proto, že navíc v roce 2017 začnou tvrdá jednání EU o brexitu. Británie chce spustit proces odluky (aktivovat článek 50) do března 2017 – tedy v plném rozjezdu kampaně před francouzskými volbami (23. dubna). Na druhou stranu, pokud Evropa v roce 2017 politickou detektivku zvládne – nedojde k další ztrátě důvěry v celý projekt EU a především pak ve vnitřní trh – může být příští rok nakonec příjemným překvapením.

Poslední čísla z ekonomiky ukazují na zrychlení eurozóny na začátku nového roku a to především díky vylepšující se situaci na trhu práce. Eurozóna navíc na své poměry roste relativně rovnoměrně a z recese se snad nakonec dostává i “začarované” Řecko, které roste nejrychleji od roku 2008.

Forex: EUR/GBP zpět nad hranicí 0,85

V čase povánočním nebude příliš impulsů, které by eurodolarový trh vyvedly z rovnováhy. S výjimkou amerického zahraničního obchodu (čtvrtek), přijdou opravdu zajímavá data až příští týden. Do té doby může eurodolar zajímat tak akorát záchrana italské banky Monte Dei Paschi (bude dražší – 9,2 mld. eur) a eventuálně výroky centrálních bankéřů. Britská libra opět začíná zvolna slábnout, když se měnový pár EUR/GBP vrátil nad hranici 0,85. S blížícím se spuštění článku 50 na vystoupení Británie z EU, lze očekávat další ztráty libry.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!