Evropské HDP roste, tento týden dominují data z USA

Evropské HDP roste, tento týden dominují data z USA

Včerejší odpolední čísla ukázala, že eurozóna pokračuje dál ve svižném růstu. První odhad HDP za třetí kvartál ukazuje, že eurozóna podobně jako ve druhém čtvrtletí rostla tempem 0,3 % mezikvartálně a 1,6 % meziročně. I když není ještě k dispozici detailní struktura HDP, je zřejmé, že v pozadí je i nadále dobrý výkon trhu práce, respektive spotřeba domácností.

Na druhou stranu na počátku třetího kvartálu viditelně šlápl na brzdu průmysl. V posledních měsících ale zdá se situace vylepšuje a předstihové ukazatele v průmyslu (PMI, IFO) ukazují spíše na to, že by se situace na konci roku mohla vylepšovat a dynamika růstu v eurozóně lehce zrychlovat (mezikvartálně). To nahrává relativně optimistickému odhadu ECB na růst v tomto roce (1,7 % versus náš odhad na 1,6 %).

Ve zbytku týdne budou náladu na globálních trzích diktovat zejména události v USA. Těmi hlavními jsou sice zasedání Fedu a páteční statistiky z trhu práce, ale již dnes trh sleduje index podnikatelské nálady v průmyslu (ISM). Zajímavé bude sledovat především to, zda se nálada průmyslníků k závěru roku bude znovu zhoršovat jako v loňském roce, kdy se rovněž schylovalo k růstu oficiálních sazeb Fedu. Prosincový index ISM se tehdy propadl dokonce až na 48 bodů, což však nakonec růstu sazeb stejně nezabránilo. Pro listopad ale nic podobného neočekáváme. Náš revidovaný odhad je sice mírně níže, než je tržní konsenzus, nicméně pravděpodobnost poklesu indexu pod sledovanou hranici 50 bodů je podle nás asi jen pětinová.

Z regionů panuje například oproti loňsku výrazně lepší nálada v Texasu a na americkém středozápadě (kde je nejlepší od konce roku 2014), což souvisí s příznivější situací na trhu s ropou (z hlediska producentů). Američtí centrální bankéři by se tak mohli při signalizaci růstu oficiálních sazeb, ke kterému by mohlo dojít v prosinci, cítit alespoň z titulu ISM komfortněji než vloni.

EUR/USD: Relativně silná, avšak v podstatě očekávaná data z eurozóny za inflaci a HDP již nedokázala pomoci euru k silnějším hodnotám. Na druhou stranu ani americká data a mezi nimi viditelně slabší údaj za chicagský index PMI také neovlivnila dolar. Euro nicméně může mít trochu problém s rostoucími kreditními maržemi u italského vládního dluhu, což může být spojeno s blížícím se referendem o ústavních změnách. Dnes se pozornost soustředí na americký index podnikatelské nálady ISM. Náš revidovaný běžící odhad ukazuje na hodnotu blízko tržního konsensu (51,2 bodu), což by eurodolar nemělo vykolejit. Ten stejně bude čekat na zítřejší zasedání Fedu.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!