Evropský průmysl roste

Evropský průmysl roste

Průmyslová produkce v eurozóně na začátku roku vzrostla o 2,8 % – nejrychlejší tempo růstu od poloviny roku 2011. Silný leden je částečně reakcí na slabší výkon průmyslu na konci roku 2015. I tak ale nadále ukazuje dobrý výkon eurozóny, který trochu tlumí strach z narůstajících vnějších rizik.

Mezi jednotlivými zeměmi zůstávají nadále rozdíly – Finsko (-1,9 %) versus Irsko (+42,9 %). Jedná se ale spíše o rozdílný vývoj v menších ekonomikách. Co se týká velkých ekonomik, je zrychlující se dynamika vidět prakticky všude. Francie a Německo rostou okolo 2 % a Itálie a Španělsko o 3-4 %. A to je dobrá zpráva i pro ECB, která se ze strachu o růst a inflaci rozhodla v březnu znovu uvolnit měnové kohouty.

Na druhou stranu lehké zhoršení podnikatelských nálad v posledních dvou měsících (PMI, Ifo) ukazuje, že průmysl pravděpodobně nebude v nejbližších měsících akcelerovat a budeme spíše rádi, pokud si udrží stávající pěkné tempo. Klesající dynamika zahraniční poptávky by mohla být vykompenzována dobrou spotřebitelskou poptávkou v řadě evropských ekonomik (především v Německu). I tak dnešní úrovně podnikatelských nálad ukazují spíš na růst průmyslu i ekonomiky okolo 1,5 % (spíše než 3 %). Na dnešní číslo nečekáme výraznější reakci trhů, protože většina národních průmyslových výrob již byla zveřejněna a investoři byli na dobré číslo připraveni. Stejně tak nebude mít pravděpodobně zatím výraznější dopad do rozhodování ECB.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!