Fed čeká na prezidentské volby, dnes zasedá ČNB

Fed čeká na prezidentské volby, dnes zasedá ČNB

Americká centrální banka se v předvolební vřavě neodvážila učinit sebemenší překvapivý úkrok stranou a ponechala úrokové sazby beze změny, přičemž doprovodný komentář doznal jen kosmetických změn. Nejviditelnější, avšak rovněž očekávanou změnou je fakt, že pro zvýšení úroků zvedli ruku tentokrát jen dva členové FOMC, zatímco před tím to byli tři centrální bankéři. Podle Fedu zůstávají (krátkodobá) makroekonomická rizika zhruba vyrovnaná, což je fráze, která sice avizuje, že na prosincovém zasedání může dojít ke zvýšení úroků, avšak je navlas stejná jako ta, co byla uvedena v zářijovém komentáři.

Americká centrální banka se tedy vyhnula tomu, že by explicitně uvedla, že by na příštím měnově-politickém jednání chtěla zvednout úroky, tak jako to učinila přesně před rokem. V tomto kontextu lze interpretovat výsledek zasedání jako mírně holubičí, neboť prosinec není z hlediska zvýšení úroků “jasnou záležitostí”. Ač se Fed tváří jako centrální banka, jehož politika bezprostředně neovlivňuje, tak o tom, zdali půjdou oficiální úrokové sazby v prosinci vzhůru, rozhodnou volby, resp. reakce trhů na jejich výsledek. Pokud ta bude v průběhu listopadu dostatečně vstřícná (neboli nedojde k dramatickým výprodejům), tak Fed velmi pravděpodobně zvýší před Vánocemi sazby o 25 bazických bodů, bez ohledu na příchozí makroekonomická data.

V Česku nás dnes čeká zasedání ČNB, která bude mít tentokrát k dispozici novou prognózu. Počítáme s tím, že se příliš nebude odchylovat od té předešlé (srpnové). V některých aspektech (letošní růst) a externích předpokladech (ceny ropy) dokonce mohou být čeští centrální bankéři oproti srpnu pozitivně překvapeni. Na stole tedy není moc pádných důvodů, proč by dnes měla ČNB měnit stávající komunikaci okolo plánovaného exitu z intervencí. Dál v základním scénáři počítáme s tím, že k opuštění intervencí dojde ve třetím kvartále 2017. Rizikem je spíše pozdější exit v případě, že by se ECB rozhodla natáhnout v plné výši politiku kvantitativního uvolňování (QE).

EUR/USD: Dolar zůstává kvůli předvolební nervozitě pod tlakem. Nic na tom nezměnilo ani zasedání Fedu, kde jsme se nakonec ohledně prosincového pohybu amerických sazeb moc nového nedozvěděli. I když konec týdne přinese pravděpodobně silná čísla z americké ekonomiky (ISM ve službách, payrolls), dolar je asi nedokáže plně absorbovat a soustředí se primárně na volby. V Británii dnes počítáme s tím, že Bank of England sazby nezmění a guvernér Carney potvrdí své setrvání ve funkci. To by samo o sobě pro libru již nemělo být výraznější překvapení.

DLUHOPISY: Bezpečné dluhopisy se dostávají po výprodejích v minulém týdnu načas opět do kurzu. Vrcholící napětí před prezidentskými volbami v kombinaci s jistou nervozitou před zasedáním Fedu pomohly výnosům na delším konci americké a německé křivky dolů. Delším dluhopisům hraje také do karet poměrně výrazný pokles cen ropy v posledních dnech. V závěru týdne může dluhopisy trochu potrápit dobrý výsledek amerických makročísel (ISM ve službách a v pátek payrolls). Na druhou stranu v předvolební nervozitě pravděpodobně výraznější ztráty nezaznamenají.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!