Fed chce začít snižovat bilanci

Fed chce začít snižovat bilanci

Podle zápisu z posledního zasedání Fedu americká centrální banka plánuje začít redukovat svojí bilanci v druhé polovině tohoto roku. Jak rychle a k jakým úrovním zůstává otevřené. Portfolio především dluhopisů v aktivech Fedu vzrostlo v průběhu krize z 1 bilionu na přibližně 4,5 bilionu dolarů. Zpráva je teoreticky nepříjemná pro americké dluhopisy, po včerejším zápisu se jí ale lekla primárně riziková aktiva (akcie) a dluhopisy naopak zůstaly v kurzu – výnos desetiletého dluhopisu po zveřejnění záznamu poklesl o 5 bps.

EUR/USD: Dolar byl včera podpořen dobrými daty z amerického trhu práce. Americká měna odpoledne slabě rostla na páru s eurem. Dobře se dařilo i libře. Ta rostla o zhruba 0,4 procent na páru s eurem a 0,3 procenta na páru s dolarem. Při absenci důležitějších dat se dnes eurodolarový trh zaměří na vystoupení centrálních bankéřů z ECB, která mohou být po včerejších jestřábích slovech šéfa Bundesbanky zajímavá. Promluví dnes prezident ECB Draghi a hlavní ekonom Praet.

ROPA: Růst zásob ropy v USA v minulém týdnu ochladil býčí náladu na trhu, kterou vyvolal nečekaný výpadek produkce na severomořském ropném poli Buzzard (ropa z tohoto pole je přímou součástí globálního benchmarku Brent). Zásoby sice rostly “pouze” o 1,6 miliónu barelů, nicméně trh očekával mírný pokles. Číslo bylo však částečně kompenzováno poklesem zásob produktů (ačkoliv menším, než se čekalo).

Akcie: Americké akcie během včerejšího obchodování zcela otočily svůj vývoj. Dow Jones Industrial Average zavřel 2 desetiny procenta v mínusu, S&P500 odepsal 3 desetiny procenta a technologický Nasdaq Composite umazal 0,6 %. Index volatility VIX vystřelil o 9,3 % na hodnotu 12,89b. Sektorově se nejméně dařilo finančníkům (-0,7 %), naopak jediné utility skončily v plusu (0,5 %).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!