Fed neopouští myšlenku zvýšení úrokových sazeb

Fed neopouští myšlenku zvýšení úrokových sazeb

Řečtí poslanci splnili svoji občanskou povinnost a odhlasovali restrikce, které by této nesolventní zemi měly přinést nové půjčky a tím na čas uklidit celý problém z očí globálních trhů. Bude možné se tak třeba věnovat i jiným problémům jako třeba rozjíždějící se výsledkové sezóně v USA anebo tomu, kdy americká centrální banka ztíží všem život a začne zvyšovat úrokové sazby.

Zrovna včera jsme měli možnost trochu nahlédnout do kuchyně Fedu, kdy šéfka americké centrální banky mluvila ve svém pravidelném půlročním vystoupení před americkým Kongresem. A ačkoliv Řecko má s americkou ekonomikou jen pramálo společného, tak vědomí toho, že Grexit není za dveřmi, si mohla Yellenová dovolit mluvit o možném zvyšování úrokových sazeb uvolněněji. Z jejího vystoupení se zdá, že oficiální úrokové sazby opravdu mohou jít vzhůru ještě letos a to nehledě na to, že čerstvá konjunkturální data nejsou zcela přesvědčivá a inflace zůstává proklatě nízko. I proto trhy letošnímu zvýšení Fed sazby zatím nevěří, ale podle našeho názoru k alespoň jednomu zásahu dojde. Samozřejmě, že odhadnout načasování takového kroku nebude jednoduché a Yellenová veškeré odhady včera navíc zkomplikovala tím, když uvedla, že FOMC může zvýšit úroky na jakémkoliv zasedání a pokud tak učiní, tak k tomu svolá tiskovou konferenci, ačkoliv ta nemusí být na dotyčné zasedání plánována. Zde je přitom důležité si uvědomit, že Yellenová vystupuje na tiskové konferenci jen na každém druhém zasedání a předpokládalo se, že pokud ke zvýšení úroků dojde, tak to bude pouze na zasedání, kdy lze takový krok komunikovat přímo novinářům. Tiskové konference šéfky Fedu jsou přitom naplánovány po zasedání FOMC v září a prosinci. Teď to ale vypadá, že Fed může klidně zvýšit úroky i na konci října a udělat si k tomu mimořádnou tiskovku.

Každopádně načasování takového kroku bude záviset na příchozích makroekonomických datech a tak trhy musí být stále ve střehu, neboť každé dobré americké číslo může poslat úroky výše a stejně tak dolar. Pozitivně vyznívající data tudíž mohou potrápit vládní dluhopisy a paradoxně možná i další třídy aktiv – třeba komodity.

EUR/USD

Kurz eurodolaru se včera hluboko propadl pod hladinu 1,10, když relativně dobrá makroekonomická data z USA (podnikatelská nálada z NY a průmysl) spolu s ujištěním šéfky Fedu Yellenové, že sazby mohou jít letos vzhůru, podpořily dolar. Naopak euro již nijak nedokázalo profitovat ze schválení reforem v řeckém parlamentu.

Dnes si J. Yellenová své vystoupení v Kongresu (resp. senátu) zopakuje, ale neočekáváme, že by zaznělo něco zásadně nového. Trh může vyhlížet data o podnikatelské náladě od Philly Fedu, naopak zasedání ECB by nemělo přinést zásadnější impulsy. Technicky vzato pak propad EUR/USD pod 1,10 může přihrát další zisky dolaru.

ROPA

Cena ropy Brent včera poklesla o 2,5 % a cena americké ropy WTI dokonce o více než 3 %. Ropě celkově neprospívá kumulace rizik ve směru poklesu ceny (dohoda s Íránem, další propad čínských akcií), k níž dochází v poslední době. Americké ropě v prudším propadu nezabránil ani poměrně výrazný pokles zásob. Ten šel totiž ruku v ruce s rostoucím využitím kapacity rafinerií a relativně velkým růstem zásob destilátů. Kromě toho rostly poměrně významně i zásoby ropy v Cushingu.

ZLATO

Komentáře šéfky Fedu Yellenové včera nepřály zlatu, jehož cena klesala asi o 0,6 % a dostala se na čtyřměsíční minima.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!