Fed ponechal úrokové sazby beze změny, dolar oslabil

Fed ponechal úrokové sazby beze změny, dolar oslabil

Měsíc a půl se ukázal jako příliš krátká doba na to, aby se Fed odvážil trhům naznačit, že je třeba opět zvedat úroky. Výbor FOMC, který řídí v USA měnovou politiku, tedy nejenže úrokové sazby nezměnil, ale prakticky nijak neupravil ani slovní hodnocení ekonomické situace. Nepomohlo ani to, že o něm hlasovala jiná sestava centrální bankéřů. Kvůli pravidelné rotaci totiž z výboru čtyři členové odešli a přišli čtyři noví (přičemž názorově šlo o posun holubičím směrem).

V kontextu silných dat (viz poslední ISM v průmyslu či ADP report) se tedy jeví poslední rozhodnutí FOMC jako holubičí, což konec konců potvrzuje i tržní reakce. Futures sazbami implikovaný odhad pro zvýšení úroků Fedu v březnu viditelně poklesl a dolar oslabil. Zdá se tak, že nehledě na očekávanou fiskální expanzi ze strany nové americké administrativy chce Fed opravdu ještě více zahřát americkou ekonomiku, či eventuálně vidět ještě více pozitivních dat. Těch se přitom američtí centrální bankéři mohou dočkat již v pátek odpoledne, kdy nás pravděpodobně čekají velmi silné oficiální statistiky z trhu práce.

Co se týká výhledu pro další zvýšení sazeb Fedu, tak ani po této holubičí zkušenosti možnost březnového nárůstu úroků nezatracujeme. Zůstanou-li data silná, bude mít Janet Yellenová příležitost komunikovat další utažení měnové politiky relativně brzy – konkrétně v rámci pravidelného půlročního hodnocení ekonomiky v Kongresu, které proběhne v polovině února.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!