Fed: úrokové sazby zůstávají na 0,5%, vyhlídky jsou optimistické

Fed: úrokové sazby zůstávají na 0,5%, vyhlídky jsou optimistické

Jak se dalo očekávat, tak Fed na svém červencovém zasedání úrokové sazby nezměnil, avšak americkou ekonomiku vidí oproti červnu v lepším světle. Rozbor aktuálního komentáře vedení americké centrální banky (výboru FOMC) se tentokrát může omezit výhradně na první odstavec věnovaný hodnocení aktuální ekonomické situace. S výjimkou této pasáže a faktu, že v komentáři je na konci uvedeno, že Ester Georgeová z kansaského Fedu hlasovala pro zvýšení sazeb na 0,75 %, se totiž text oproti červnu prakticky nezměnil. Co se tedy změnilo v aktuálním pohledu Fedu na ekonomiku?

FOMC především ocenil červnové zlepšení na trhu práce, přičemž z hodnocení vypadla zmínka o negativním vlivu (slabých čistých) exportů. Další mírný posun k lepšímu pak nastal u pohledu na výdaje domácností, které podle americké centrální banky rostou velmi silně. Celkově tedy Fed vidí ekonomiku tak, že (opět) roste mírným tempem. Co z výše uvedeného plyne?

Bezprostředně asi nic zásadního, neboť další kroky americké měnové politiky zůstávají i nadále kriticky závislé na příchozích datech. Ta by měla být ovšem podle nás dobrá, přičemž první vlaštovkou může být již v pátek zveřejněný výsledek amerického HDP za druhý kvartál. Pokud bude i červencový report z trhu práce příznivý (což je rovněž náš scénář), může rétorika Fedu dále přiostřit a začít trh připravovat na další zvýšení úroků. Aktuálně zveřejněný komentář FOMC tomu nijak nebrání.

EUR/USD: Americký dolar nebyl schopen ocenit jestřábí posun v doprovodném komentáři Fedu (viz úvodník). Rezignoval tak na testování psychologické úrovně 1,10 EUR/USD. Podle nás však včerejší komentář Fedu otevírá dveře eventuálnímu zářijovému růstu sazeb, pokud budou chodit dobrá čísla z USA. S tím v zásadě počítáme, a proto by se dolar neměl přenést do trvalejší defenzivy. Již v pátek počítáme se silnějším výsledkem amerického HDP. Důležitější pak ale bude červencový výsledek čísel z amerického trhu práce (příští týden).

Dluhopisy v USA i v eurozóně zpevňovaly nehledě na o něco více jestřábí komentář amerického Fedu. Pomoci jim mohl především prudký pokles cen ropy (viz komodity). Na stabilizaci cen ropy totiž stojí předpoklad postupného nárůstu inflace v eurozóně i v USA v nadcházejících měsících. Na delším konci křivky možná sehrály trochu roli i obavy z toho, že si americká a potažmo i evropská ekonomika s eventuálním zvyšováním sazeb Fedu v budoucnu těžko poradí.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!