Fed zvýšil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu

Fed zvýšil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu

Čas se včera ve 20:00 hodin po dlouhých devíti letech naplnil. Fed si již nedovolil udělat další překvapení v tomto roce a tentokrát zcela v souladu s očekáváním zvýšil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Gradualismus má být pak nové učení, kterým se má řídit měnová resp. úroková politika americké centrální banky. Zvyšování úrokových sazeb Fedu se má sice odehrávat postupně, avšak nikoliv mechanicky jako v minulých cyklech. Vše bude záviset na příchozích datech, což je důležitý uklidňující signál pro globální trhy. Ty se tak stále mohou i po včerejšku spolehnout na opatrný Fed, jež je nenechá na holičkách. Kde ještě se holubičí sny trhů naplnily? Nepochybně se tak stalo u prognózy úrokových sazeb, kde se očekávaná mediánová sazba prognózovaná členy FOMC pro konec roku 2017 posunula směrem dolů o 25 bazických bodů (na úroveň 2,375 %). Stejně tak mohou být trhy spokojeny s tím, že Fed bude pokračovat v politice reinvestování splatných dluhopisů, jež má v bilanci. Stát se tak má teprve v okamžiku, kdy bude proces normalizace měnové politiky dobře zaběhlý, což může být až rok či dva.

A konečně šéfka Fedu Yellenová explicitně zmínila, že důležitou proměnou pro měnovou politiku jsou finanční podmínky a tedy i ceny aktiv včetně dolaru. Pokud by se tedy situace na finančních trzích zhoršila a to perzistentně – Yellenová slíbila, že na to Fed bude reagovat. Co se týká překvapení v jestřábím stylu, tak ta byla včera zastoupena jen minimálně. Lze k nim přiřadit fakt, že se očekávané (prognózované) úrovně Fed sazeb pro rok 2016 a dlouhé období nezměnily a zůstaly na relativně vysokých úrovních (1,375 % resp. 3,5 %). Obdobně lze chápat jednomyslnost včerejšího restriktivního rozhodnutí a možná i velmi optimistická očekávání ohledně dalšího utahování trhu práce (míra nezaměstnanosti má být podle Fedu v následujících letech na úrovni 4,7 %).

V součtu lze včerejší výstupy ze zasedání FOMC hodnotit jako velmi vybalancované. Nyní bude skutečně záležet na příchozích makroekonomických datech a globálních finančních podmínkách v roce 2016, které společně určí, kolikrát si Fed dovolí utáhnout měnovou politiku v roce, kdy jsou v USA prezidentské a parlamentní volby. My odhadujeme, že Fed zvýší v příštím roce úrokové sazby celkem třikrát o 25 bazických bodů, přičemž rizika tohoto výhledu jsou vychýlena směrem dolů.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!