Fed zvýšil úrokové sazby

Fed zvýšil úrokové sazby

Vše jde podle plánu a tak prostě dozrál čas na další zvýšení oficiálních sazeb. Zároveň ale není úplně kam spěchat. Tak by se jednoduše daly shrnout závěry včerejšího zasedání americké centrální banky.

Fed totiž dle očekávání zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,75 až 1 procento. Nová prognóza, respektive souhrn individuálních prognóz, však doznal pouze minimálních změn. Fed letos i nadále očekává celkově trojí zvýšení sazeb, tedy postupné utahování měnových podmínek, které z dlouhodobějšího pohledu zůstávají i nadále uvolněné.

Reakce dolaru, který oslabil o procento, i dluhopisů naznačuje, že část trhů mohla být nicméně zklamána tím, že nové prognózy členů FOMC nenaznačily ještě rychlejší růst sazeb v následujících měsících a čtvrtletích. Sázky na něj rostly jednak s rostoucí inflací, jednak v souvislosti s dodatečným fiskálním stimulem, který se očekává od Trumpovy administrativy. A ačkoliv šéfka Fedu Yellenová na tiskové konferenci uvedla, že někteří kolegové z výboru ve svých odhadech zvažovali expanzivnější rozpočtovou politiku nové vlády, tak FOMC jako celek při rozhodování o sazbách v tomto směru nespekulovalo. Jako vždy si tak Fed nechává zřejmý prostor přizpůsobovat svoje rozhodnutí i prognózy aktuálnímu vývoji.

Scénář ještě dvojího růstu sazeb v letošním roce – vždy o 25 bodů – se zdá pravděpodobný i nám. Dosavadní data značí slušný výkon ekonomiky i v prvním kvartále (růst kolem 2%) a zvýšení sazeb v červnu se tak zdá být velmi reálnou možností. Trh s ní v současnosti počítá zhruba z 50% pravděpodobností. My očekáváme další růst sazeb v letních měsících.

absence více jestřábího tónu posunula americkou měnu vůči euru o zhruba jedno procento nad hranici 1,07. Ve večerních hodinách euru navíc pomohly odhady výsledků nizozemských parlamentních voleb, podle kterých nacionalisté zaostali podle průzkumů za očekáváním až na třetím místě (byť se ziskem pěti mandátů oproti původnímu stavu). Průběžné výsledky jim však dnes ráno přiřkly místo druhé, první zůstává premiérova lidová strana VVD.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!